Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Šachisté šestí v republice!

Šachisté šestí v republice!

MČR družstev škol, Kraskov, 30. – 31. 4. 2015

Družstvo malého gymplu letos vyhrálo kraj a po roce opět postoupilo do celostátního kola. To proběhlo v našem kraji (Kraskov leží v Železných horách blízko Sečské přehrady). Do soutěže jsme vstoupili jako sedmí nasazení.

Postupně jsme hráli s těmito družstvy: Gymnázium Jírovcova České Budějovice B (4:0), Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové (2:2), Gymnázium Jateční Ústí nad Labem (2:2), Gymnázium F. M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou (3:1), Gymnázium Mikulášské nám. Plzeň (2:2), ZŠ Hošťálková (1:3), Gymnázium Uherské Hradiště (2:2), Základní škola Tyršova Brno (3:1), Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek (1,5:2,5). Zpětně koukám, že první den byl „český“, druhý den „moravský“.

Sehráli jsme silný turnaj, utkali jsme se s prvními čtyřmi týmy (jak podle startovní listiny, tak v celkovém pořadí). Třikrát jsme se dostali na první stoly, odkud byly partie přenášeny online. Tři zápasy jsme vyhráli, čtyři remízovali, dva prohráli. Rozhodovalo zejména skóre: 20,5/36. Výsledné šesté místo je zasloužené, reálná byla i pátá příčka.

Václav Grundman (4.B) předvedl na první šachovnici zcela mimořádný výkon, dosáhl stoprocentního zisku 9/9, přestože měl proti sobě soupeře úrovně silné 1. VT! Po úspěšném startu si věřil a přálo mu i štěstí v dramatických závěrech partií. Po zásluze byl vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství!

Další tři účastníci střídali nesporně kvalitní hru s výkyvy, nikdo se nevyvaroval výpadku, ale je třeba si uvědomit, že hráli stále se silnými soupeři (v turnaji jednotlivců po prohře dostanete soupeře snesitelnějšího). Vít Holásek (4.B) měl nevděčnou roli držet těžkou druhou desku (2/9), Vojtěch Holásek (3.B) odehrál svoje na třetí (4,5/9), Veronika Šmajzrová (2.B) se snažila porážet soupeře na čtvrté (5/9). V roli nehrajícího náhradníka je zajišťovala Veronika Holásková (1.B).

Jde o třetí nejlepší výsledek našich šachistů v historii (po 5. místě malých z r. 2009 a 4. místě velkých z r. 2006). Družstvo se nyní rozejde (dva kvartáni směřují do vyšší kategorie), ale třeba za pár let znovu zazáří?