Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Okresní a krajské kolo ve šplhu družstev

Okresní a krajské kolo ve šplhu družstev

V úterý 14. března se na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí uskutečnilo okresní a zároveň krajské kolo ve šplhu družstev. Naše škola tentokrát do soutěže vyslala kromě chlapeckého také dívčí družstvo. Na základě měření při hodinách TV a kvalifikaci byli pro reprezentaci našeho gymnázia osloveni tito žáci: Matěj Tesař, Marek Dobeš, Matouš Gorun a Jiří Hájek. Dívčí družstvo tvořily žákyně Škrobánková Růžena, Šedová Eliška, Nováková Markéta a Eliška Vaníčková.

Přestože by někdo mohl říci, že se soutěží v obyčejném šplhu, nejedná se vůbec o jednoduchou sportovní disciplínu. Například chlapci začínají ze sedu. Na startovní povel pozor musí zvednout nohy nad podložku a od této chvíle se již chodidla nesmí dotknout žíněnky. Po startovním hvizdu pak musí překonat 4,5 m šplhu na laně bez přírazu. Dívky šplhají na tyči s pomocí nohou, taktéž 4,5 m. Každý závodník má k dispozici 4 měřené pokusy, přičemž dva nejlepší se počítají. Do celkových výsledků se pak zařadí výkony tří lepších závodníků družstva.

V silné konkurenci nejlepších družstev našeho kraje obsadilo chlapecké družstvo krásné druhé místo. Dívky získaly bronzové umístění. Nejlepším výkonem našich chlapců byl čas 4,8 s Matěje Tesaře. Z dívek byla nejrychlejší Růža Škrobánková s časem 3,8 s.

Děkujeme uvedeným žákům za skvělou reprezentaci školy.