Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Kvarta v Anenské Studánce a Mladějově

Kvarta v Anenské Studánce a Mladějově

Dne 25. 5. 2017 se naše třída vypravila společně s panem Růžičkou a paní Šmétkovou na další výlet. Proto jsme se ráno sešli před školou a jako vždy jsme svedli krutý boj o spojenou zadní sedačku. Potom, co jsme se opět uklidnili, řidič vyjel a byli jsme na cestě.

První zastávkou byla větrná elektrárna Anenská Studánka. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a naše, převážně tvořena chlapci, se odvážně vydala k oné elektrárně. Všechny nás přešel smích, když jsme mohli vidět tuto obří stavbu zblízka. Ale nakonec jsme se odhodlali. Přijeli zaměstnanci a instruktoři elektrárny a vysvětlili nám základní zásady, kterých jsme se měli držet. Poté nás začali navlékat do bezpečnostních popruhů a instruktor prohlásil, že jsme jedna z nejhubenějších skupin, kterou kdy provázel. Což byla pravda, pro jednoho z nás museli dokonce přinést nějaký speciální popruh, protože mu byl ten normální příliš velký a mohl by propadnout. Hezký začátek. Poté ovšem přišla těžší část, a to vylézt 70 metrů po žebříku nahoru. Žebřík byl též velmi kluzký, což výstupu příliš nepomáhalo. Jako zázrakem jsme se všichni ve zdraví dostali až do gondoly, kde nám instruktor začal něco velmi zajímavého vyprávět, ale jak je u nás zvykem, nás zajímal pouze výhled z poklopu gondoly, který byl opravdu nádherný. Dokonce silný vítr nikoho neodnesl, což bylo vcelku překvapující. V pořádku jsme slezli dolů a následovala druhá zastávka.

Vyrazili jsme směr Průmyslové muzeum v Mladějově. Po příjezdu jsme mohli spatřit pouze polorozbořené budovy a pár laviček. Vypadalo to jako pěkná nuda, poté ale přišla sympatická paní průvodkyně a vyvedla nás z omylu. V areálu se nacházelo mnoho zajímavých přístrojů, lokomotiv i dalších průmyslových vozidel. Dozvěděli jsme se, že existuje lokomobila, což nám přišlo všem velmi vtipné, jelikož nejsme příliš moudrá stvoření. Poté někdo „nechtěně“ zavadil o páku v lokomotivě a na zem se začal sypat písek. Po pár minutách se místnost zaplnila prachem, a proto přispěchal hrdinný pan Růžička a zachránil situaci, i když si přitom trochu ušpinil ruce. Trochu víc. Poté následoval vagon, který slouží údajně při svatbě pro nevěsty. Byl pěkně odpružený, a tak nás nenapadlo nic jiného, než ho trochu rozhoupat, a ihned jsme měli novou nejoblíbenější atrakci. Následně jsme se též dozvěděli pár nových pořekadel jako „Tatra nezná bratra!“ nebo „Ten Zetor nemá motor!“. Po skončení prohlídky ještě následoval rychlý test o tom, co jsme se dozvěděli. Asi si dokážete domyslet, jak dopadl.

Ukázalo se, že se jednalo o jednu z nejzábavnějších a nejzajímavějších exkurzí, na kterých jsme kdy byli. Moc jsme si ji užili a určitě se budeme těšit na další.

Ondřej Musil 4.B

29.5.2017, 13:55, 11 obrázků


obrázek 2576 obrázek 2575 obrázek 2574 obrázek 2573
obrázek 2572 obrázek 2571 obrázek 2570 obrázek 2569
obrázek 2568 obrázek 2567 obrázek 2566