Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Lidice 21 – úspěch v literárně-historické soutěži

Lidice 21 – úspěch v literárně-historické soutěži

10. červen 1942 se do paměti všech Čechoslováků zapsal jako den utrpení lidických občanů. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se třetí říše rozhodla tvrdě pomstít. A do cesty nacistického teroru se nešťastnou a absurdní shodou náhod připletli právě nevinní lidičtí muži, ženy a děti…

14. červen 2017 byl již datem poněkud veselejším a optimističtějším – nastal čas vyhlášení výsledků literárně-historické soutěže Lidice pro 21. století, která se zaměřuje právě na téma lidické tragédie. Všech sedmnáct studentů se sešlo v nepříjemných 6:20 na vlakovém nádraží. V domluveném puntikatém outfitu se nás dostavilo rekordních pět, mohli jsme tedy vesele nastoupit na vlak a mlčením přecházet provokace spolužáků přejících nám v 7:20 dobré ráno.

Bez větších komplikací, pouze s jednou do boty vylitou kávou a jedním vodou politým svetrem, jsme se v plném počtu dostali do Multifunkčního centra v Hlinsku. Po energickém úvodu samotného vyhlášení v podání veselého iluzionisty Pavla Kožíška se mohlo přejít k samotnému odhalení výsledků.

Naše gymnázium rozhodně nezůstalo pozadu:

Z celkových 2171 postoupili mezi 21 nejlepších Lucie Hyláková (1. B), Josef Blažek (1. B), Veronika Hortlíková (2. B), Michal Blaško (2. B), Lenka Jirgesová (2. B), Sofie Laura Plívová (2. B), Zuzana Šaldová (3. B), dále Markéta Divišová (5. B), Klára Hortlíková (5. B), Veronika Malínková (5. B), Markéta Nováková (5. B), Martin Bartoň (6. B), Filip Kukla (6. B), Monika Hyláková (2. A), Aneta Lžičařová (2. A), Veronika Maixnerová (2. A), Tomáš Dryml (7. B) a Zuzana Hejlová (7. B).

Již tradičně se nám podařilo obsadit stupně vítězů – v první kategorii se na druhém místě umístil Michal Blaško (2. B) a v kategorii druhé jsme si díky Martinu Bartoňovi (6. B) a Filipu Kuklovi (6. B) odvezli zlato a stříbro. Martin navíc kromě absolutního vítězství obdržel také Cenu poroty.

Organizátoři soutěže nám na odpoledne naplánovali výlet do Ležáků – vesnice s velmi podobným osudem jako Lidice. Myslím, že zde mnohem lépe než slova poslouží přiložené fotografie.

Náležitě kulturně i emocionálně obohacení jsme se sice unavení, bolaví, s hodinovým zpožděním, ale šťastní dopravili okolo 18. hodiny domů. Nehodlám vás obelhávat tvrzením, že naše první myšlenky po příchodu domů se týkaly dějepisu a nikoli teplé postele, avšak mohu vás ujistit, že po dostatečné regeneraci opět sebereme odvahu a nějaký ten diplom pro náš ústav vybojujeme.

Natália Kudrnová 5.B

26.6.2017, 8:11, 4 obrázky


obrázek 2617 obrázek 2615 obrázek 2614 obrázek 2613