Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Dvoudenní zájezd do Vídně (17. – 18. 10. 2017)

Dvoudenní zájezd do Vídně (17. – 18. 10. 2017)

Za mlhavého rána dne 17. 10. 2017 jsme vyrazili v 6 hodin na dvoudenní zájezd do Vídně. Zúčastnili se jej němčináři z vyššího gymnázia, jako doprovod s námi jely paní profesorky Lenka Pešková, Marie Kaucová a Jana Šmétková. V Brně se k nám přidala ještě průvodkyně. Celou cestu vyprávěla o Vídni nebo výklad doplnila o své zážitky z minulých dnů. Cestou se podařilo většině z nás usnout, protože jsme za sebou měli krátkou noc, hlavně dojíždějící. Alespoň jsme poté byli schopni absolvovat přichystaný program.

Jakmile jsme dorazili do Vídně, začalo poznávací putování. Mlha se rozplynula, takže naše počáteční obavy z toho, že nic neuvidíme, byly pryč. Slunce nám svítilo po oba dny a zima nám rozhodně nebyla. Paní průvodkyně nás vždy zastavila u významné památky a něco zajímavého o ní řekla. Nejdříve jsme došli k zámku Hofburg. Následoval Stephansdom, což je gotická katedrála s jednou věží. Měli jsme možnost projít interiér a vidět krásnou výzdobu a slyšet sbor, který tam zrovna zpíval. V této ulici byla možnost nahlédnout do obchodu s cukrovinkami, čehož většina z nás využila. Výlet do Vídně by se přece neobešel bez nákupu Mozartových koulí pro příbuzné. Nakonec jsme zhlédli obrazy v historickém muzeu. Na nákupní třídě Mariahilfer Strasse jsme dostali asi hodinový rozchod. Je zde plno obchodů a kaváren, takže se přímo nabízelo jít si někde sednout nebo brouzdat po obchodech. Největším zážitkem tohoto dne se, myslím, stal park u zámku Schönbrunn. Prošli jsme se mezi krásně barevnými záhony a prohlédli si Gloriette na vrchu za zámkem. Líbilo se mi, jak lidé park využívají třeba i k běhání. Autobus na nás čekal před bránou, abychom mohli odjet do hostelu Do Step Inn. Na pokojích jsme byli po čtyřech či osmi. Ten, komu se nechtělo hned zůstat na pokoji, mohl využít volna k procházce po noční Vídni.

Ráno jsme zahájili snídaní formou švédského stolu. Následoval odjezd do sídla OSN. Zde prokázal řidič své mnohaleté zkušenosti v řízení, jelikož nás místní špatně navedli na parkoviště. Byla tam slepá ulice, ze které se muselo vycouvat. Bez jediného zaváhání to pan řidič zvládl a pokračoval v hledání cesty ke správnému parkovišti. Do OSN jsme dorazili včas. Prohlídka proběhla ve slovenštině a angličtině. Každý si mohl vybrat, na kterou půjde. Měli jsme možnost zhlédnout konferenci národů naživo. Dozvěděli jsme se, že každý delegát, zastupující svou zem, musí umět buď perfektně anglicky, nebo francouzsky, neboť oba patří mezi oficiální jazyky v OSN. Krátkou zastávkou se stal Hundertwasserhaus. Velmi nás zaujal netypickou architekturou. Chodníky kolem jsou zvlněny a samotný dům je různobarevně natřen, zkroucen, na balkónech a střeše vyrůstají stromy. I zde byla možnost nakoupit suvenýry. Poslední zastávkou se stalo přírodovědné muzeum.

Kolem 17. hodiny odjíždíme po nabitých dvou dnech domů. Jsem ráda, že se zájezd uskutečnil a mohli jsme se více sblížit s rakouskou kulturou a pamětihodnostmi. Každý si zde mohl najít něco svého.

Text: Lucie Fišarová, 3.A; foto: Matouš Gorun, 7.B

23.10.2017, 14:04, 7 obrázků


obrázek 2794 obrázek 2793 obrázek 2792 obrázek 2791
obrázek 2790 obrázek 2789 obrázek 2788