Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Fyzikální exkurze do ÚJV v Řeži u Prahy

Fyzikální exkurze do ÚJV v Řeži u Prahy

V pátek dne 10. Listopadu 2017 se uskutečnila jednodenní fyzikální exkurze studentů 3. ročníku Semináře z fyziky do Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy. Po příjezdu do Řeže jsme byli přivítáni vědeckými pracovníky ÚJV v kongresovém centru a seznámeni s náplní práce jednotlivých odborných pracovišť a s řešením výzkumných úkolů. Poté jsme si prohlédli pracoviště vodíkových technologií a nanotechnologií a svezli se autobusem, poháněným vodíkem v areálu ústavu. Druhá část exkurze byla zaměřena na výzkumný jaderný reaktor LR-O, lehkovodní reaktor, sloužící k výzkumu aktivních zón, skladovacích mříží, měření rozložení toku neutronů v proutcích a kazetách, k měření hustoty toků tepelných neutronů v jednotlivých částech modelované zóny, k měření hustot rychlých neutronů za účelem odhadu radiačního poškozování vestaveb, tlakové nádoby i případně biologického stínění.

Během celé exkurze se nám všichni pracovníci maximálně věnovali a odpovídali na časté dotazy našich studentů. Věřím, že si naši studenti odnesli z exkurze mnoho nových poznatků a pohledů na moderní výzkumný ústav a v příštím roce se někteří studenti rozhodnou pro volbu vysoké školy technického zaměření.

„Pronikání do světa atomů je možno srovnat s velkými plavbami kolem světa, plnými objevů, či smělými výzkumy astronomů, pronikajících do hlubin světového prostoru.“ Niels Bohr

František Kristen

18.11.2017, 16:37, 5 obrázků


obrázek 2853 obrázek 2851 obrázek 2850 obrázek 2849
obrázek 2848