Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Vánoční florbalový turnaj

Vánoční florbalový turnaj

Dne 18.12. 2012 se rok po úspěšném prvním konal druhý ročník florbalového mezitřídního turnaje, který letos nakonec nesl přízvisko „vánoční“. Celé akce se zúčastnily všechny třídy našeho gymnázia, což činí asi 80 studentů a studentek.

Stejně jako minule byly první dvě hodiny věnovány nižšímu gymnáziu. Hrálo se 8 minut každý s každým, body v základní skupině udávaly konečné pořadí, na vyřazovací boje tudíž nedošlo. Pro první místo si suverénně došla kvarta, následována tercií a poté sekundou, mezi nimiž se rozhodovalo až na počet vstřelených gólů (stejný počet bodů, remiza ve vzájemném utkání a stejnéskóre).

Na čvrtém místě se umístil výběr primánů, kteří ještě sbírali zkušenosti, a s týmem obsahujícím jenom šest jmen a z toho s dvěma dívkami (jeden ze dvou týmů, který netvořili čistě kluci) však upozornili na svou potencionální nebezpečnost v příštích letech.

O poznání tvrdší a napínavější podívanou ovšem přinesly následné střety ročníků vyššího gymnázia. Třídy se rozlosovaly do dvou čtyřčlenných skupin. V té první (1.A, 2.A, 3.A, 6.B) si postup vybojovali třeťáci a sexta, naopak zklamání čekalo na druháky, kteří prohráli na skóre,a prváky, kterým ani výborná obrana nestačila na postup (dva inkasované góly na tři utkání).

V druhé, opravdu jen na první pohled těžší, skupině (5.B, 7.B, 8.B, 4.A) pak jednoznačně dominoval loňský vítěz z oktávy, kterého do vyřazovacích bojů následovala 7.B, která tak dostala šanci napravit loňské zaváhání. Jediný gól by ovšem k postupu pomohl 4.A, kdyby dokázali alespoň jednou zvítězit. Jako jediní z turnaje však díky třem remizám zůstali neporaženi. Smůla si tentokrát počíhala ještě na výběr kvinty, které po dvou prohrách o jeden gól může hřát pocit, že se nedali lacino a zkomplikovali tak favoritům postup.

Repríza loňského prvního semifinále znamenala asi největší překvapení. Obhájci titulu v něm nestačili na výběr 3.A, jehož členové se ve vyrovnaném duelu stali těmi šťastnějšími. Druhý zápas nabídl ovšem neméně zajímavé momenty. Historicky poprvé na turnaji se právě zde šlo do prodloužení. V něm kapitán výtečně bránící 6.B prudkou ranou napálil vnitřní tyč branky. V obrovské rychlosti však rozhodčí nemohli míček vidět, a tudíž by gól neplatil. Po poradě všech hráčů však brankář septimy Láďa Kubišta podpořil tvrzení soupeřů o regulérnosti gólu. Tímto čestným a sportovním činem přinesl radost do tváří hráčů sexty a zklamání pro svůj tým, když touhu po finále převýšila čest a smysl pro pravdu. Ukázal nám tím, že jsou důležitější věci než jenom výhra a že lidé se smyslem pro fair-play ještě existují.

Ve finále jsme shlédli strhující taktickou bitvu a snahu o co nejméně chyb. Jediný gól v něm stačil lépe kombinující 3.A ke svému historickému úspěchu. Na zklamanou 6.B zbylo opět 2. místo a ani třetí místo po výhře nad septimány nenaplnilo ambice 8.B, kteří se v turnaji ukázali podruhé a naposledy (alespoň v jejich zájmu doufám, že skutečně naposledy).

Všechny zápasy potvrdily extrémní vyrovnanost všech týmů. Myslím, že si příště leckdo (třeba já) rozmyslí o někom prohlásit, že je favorit nebo outsider.

Tento ročník shledávám za velmi vydařený a tímto bych rád poděkoval panu řediteli, který nám k odehrání zápasů poskytl celý den, všem organizátorům (hlavní šéf toho všeho Jaroslav Kumpošt a třída 6.B) a také všem zúčastněným třídám. Doufám, že nám bude přáno a sejdeme se na dalším ročníku ve stejně hojném počtu.

Matyáš Pinkas

20.12.2012, 8:15, 5 obrázků


obrázek 578 obrázek 577 obrázek 576 obrázek 575
obrázek 574