Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Gymnazisté Mladými talenty 2013

Gymnazisté Mladými talenty 2013

Před rokem ještě usedali do lavic Gymnázia Ústí nad Orlicí, letos 6. listopadu si jeli pro ocenění Mladý talent 2013. Řeč je o bývalých spolužácích a loňských maturantech Jarmile Janákové a Janu Petržílkovi. Vedení školy tyto dva čerstvé vysokoškoláky do programu podpory talentovaných žáků vyhlašovaného Radou Pardubického kraje přihlásilo na základě jejich mimořádných studijních výsledků.

Jarmila Janáková se dočkala uznání v humanitním oboru, protože již třikrát zvítězila v krajském kole olympiády z českého jazyka a postoupila do celostátního kola. Když se letos tohoto nejvyššího klání zúčastnila, skončila na výborném 9. místě. Mimoto patřila Jarmila, zvaná Jája, k výjimečně aktivním studentům, za pozornost by jistě stála její angažovanost ve školním časopisu, kam přispívala nejen svými články, ale také vtipnými ilustracemi. Snad i díky tomu si zasloužil časopis Gymplák nejedno ocenění (např. v r. 2011 na chrudimské Bambiriádě 1. místo za školní časopis roku, v r. 2012 v soutěži „Školní časopis roku“ 2. místo za obsah v kategorii středních škol). Dále se Jája realizovala v nejrůznějších hudebních, divadelních či tanečních projektech.

Nominace a následné ocenění Jana Petržílka zase vzešly z jeho zájmu o přírodu a vědy s ní související, tedy konkrétně o biologii a chemii. Pravidelně obsazoval i v krajských kolech těchto soutěží stupně vítězů, ovšem v roce 2013 dosáhl svého zatím zřejmě největšího úspěchu. Postoupil totiž z krajského do kola celostátního, kde si vydobyl 6. příčku, a tak si zajistil účast v Mezinárodní biologické olympiádě ve švýcarském Bernu. Mezi 240 účastníky zde nakonec obsadil vynikající 70. místo, tudíž i stříbrnou medaili, a stal se proto druhým nejlepším zástupcem České republiky.

Oběma vítězům děkujeme a přejeme jim mnoho studijních i životních úspěchů.

Magdaléna Kovářová

6.11.2013, 13:49, 8 obrázků


obrázek 899 obrázek 897 obrázek 896 obrázek 893
obrázek 890 obrázek 887 obrázek 882 obrázek 878