Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Vítězné tažení šachistů nižších ročníků pokračuje!

Vítězné tažení šachistů nižších ročníků pokračuje!

Přebor škol v šachu – krajské kolo, Svitavy, 2. 12. 2014

Letos se krajské kolo všech tří kategorií (1. stupeň, 2. stupeň, SŠ) konalo v jediném termínu, myslím, že to bylo dobré řešení, pro doprovod to představuje časovou úsporu a svitavská Fabrika je sál velmi vhodný.

My jsme se vydali se dvěma družstvy: „malí“ s jasným cílem vyhrát a postoupit na republiku (z každého okresu tu byly dva nejlepší týmy, celkem tedy osm), „velcí“ po odchodu loňské hvězdné generace bez větších ambic s cílem slušně si zahrát (zde kvalifikace neprobíhala, do kraje se přihlásilo deset družstev).

Měl to být pohodový den pro žáky i doprovod, ale počasí rozhodlo jinak. V předvečer odjezdu nastala ledová kalamita a přestaly jezdit vlaky. Navíc večer vypadl proud, takže jsem byl bez aktuálních informací. Ráno jsem vstával v šest, na internetu zjistil, že vlaky opravdu nepojedou a pokoušel se telefonicky něco domluvit. Po sedmé ráno jsem dostal nečekanou zprávu, že akce opravdu bude (v té době jsem se domníval, že většina kraje jet prostě nemůže). O půl osmé byl sraz na nádraží, sešli jsme se tam (nebyla šance všechny obvolat), pohlédli na tabuli plnou zrušených spojů, nedostali jsme na pokladně žádnou rozumnou informaci – a začali jsme se rozhodovat.

Zásadní byl okamžik, kdy si Vašek v Chocni sehnal odvoz do Ústí; bez první šachovnice bychom byli nahraní. Přešli jsme na autobusák a o půl deváté odjeli směr Třebová. Tam nastala druhá zásadní chvíle, kdy jsme chytli další spoj, i když podle jízdního řádu byly na přestup jen tři minuty. Autobus supěl po zledovatělých okreskách, ale dojel. Nikdy jsem si neuvědomil, jak jsou Svitavy daleko: vlakem je to jen dvacet minut, ale autobusem hodinu a půl! Po desáté jsme doběhli do hracího sálu. Ostatní tam už byli a čekali na nás; kolik učitelů riskovalo jízdu autem, radši nechci vědět. Bez jakékoliv koncentrace jsme okamžitě zasedli za desky a ve zrychleném tempu hráli.

Kategorie 6. – 9. tř. ZŠ

Tady jsme byli první nasazení a jasní favorité. V prvním kole jsme to potvrdili (4:0 nad Svitavami), ale ve druhém jsme zle zaplavali, proti ZŠ K. V. Raise z Hlinska si vybrali slabší chvilku hned tři naši a byla z toho prohra 1,5:2,5, přitom šlo vesměs o mladší soupeře. Následovalo ještě silnější Gymnázium Hlinsko – a šťastný obrat pro nás, prohrané partie otočil Vašek i Vojta a byla z toho jednoznačná výhra 4:0. Pak už to šlo až na drobné výpadky hladce, i největšího konkurenta z okresu, Gymnázium Lanškroun, jsme přejeli 3,5:0,5, a už kolo před koncem jsme byli jasným vítězem a postupujícím na republiku! Druhé místo Lanškrouna potvrdilo nadvládu našeho okresu, Hlinsko a Polička doplácejí na roztříštěnost hráčů do více škol.

Václav Grundman (4.B) – 6,5/7, výkon 1996, jasně nejsilnější hráč v soutěži, na což zpočátku trochu hřešil, na největší konkurenty se soustředil zodpovědně.

Vít Holásek (4.B) – 4,5/7, 1540, nejvíc výpadků, ale pořád solidní kvalita.

Vojtěch Holásek (3.B) – 6/7, 1576, zpočátku chyboval, ale pak se rozjel.

Veronika Šmajzrová (2.B) – 6/7, 1397, jistota sama, spolehlivě vítězila, až v posledním kole si dovolila chybovat.

Veronika Holásková (1.B) – nevděčná role náhradníka, kdyby někdo upadl na ledu.

Kategorie SŠ

Mareš a spol. jsou pryč, jediná aktivní hráčka je Katka, občas to ještě tahá Petr, ostatní jsou sváteční hráči, takže jsme nic moc nečekali. Zejména vepředu ale podali slušné výkony, takže to nedopadlo nijak špatně. Výhry nad slabšími, remíza s Poličkou, prohry s favority – a páté místo z deseti družstev.

Kateřina Šmajzrová (8.B) – 4/7, 1672, zahrála si s absolutní krajskou špičkou, slabší spolehlivě porazila, cení se výhra nad Feltlem (Polička).

Petr John (3.A) – 4/7, 1478, docela si vzpomněl na to, jak dřív šachy uměl, cenné jsou remízy s Matějem Půlpánem (Chrudim) a Štěpánem Kolomým (Lanškroun).

Jiří John (3.A) – 2/6, Jan Václavek (7.B) – 0,5/4, Jan Kašpar (3.A) – 1,5/4, u všech třech se na to koukat rozhodně dalo, je jen škoda, že se šachu nevěnují víc, nezkušenost se projevila.

Pořadí (postupuje Sportovní gymnázium Pardubice a Gymnázium Chrudim, třetí je Gymnázium Lanškroun) je asi spravedlivé, všechna tato družstva mají tři silné hráče a solidního čtvrtého.

Návrat

S postupem „malých“ v kapse se nám pokračující kalamita nezdála nijak hrozivá, ani jsme se nedivili, že na svitavském nádraží neplánovaně zastavilo ECčko, co na tom, že dlouho stálo a do Ústí dojelo volným tempem až za tři čtvrtě hodiny, co na tom, že jsme ve Třebové museli zmateně zjišťovat, jestli v Ústí a v Chocni bude stavět taky; dojeli jsme zdárně.

Pavel Holásek

7.12.2014, 8:57, 7 obrázků


obrázek 1405 obrázek 1404 obrázek 1403 obrázek 1402
obrázek 1401 obrázek 1400 obrázek 1399