Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Úspěch v celostátní Literární soutěži o cenu Filipa Venclíka

Úspěch v celostátní Literární soutěži o cenu Filipa Venclíka

31. března 2015 se probouzím a jednoduše se oblékám. Nakonec zvolím místo košile s kravatou méně formální oděv. V Ústí se potkávám s paní profesorkou Šmétkovou. Kupujeme lístky a zasedáme poslední volná místa v kupé. Vlak opouští stanici a začíná příjemný výlet s překvapivým závěrem.

V kupé já i paní profesorka vytahujeme knížky, načež se rozpoutá dlouhá diskuze, která je přerušena až příjezdem na hlavní nádraží v Praze. Po cestě do kina Lucerna nemůžeme vynechat návštěvu knihkupectví Luxor. Tím pádem si každý domů veze i další „kilogramy čtení“, které později tíží naše tašky.

Po příchodu do sálu pražské Lucerny jsme zaskočeni. Očekáváme obyčejné předání cen a spěšný odjezd domů. Místo toho se hlediště do posledního místa zaplní lidmi. V obecenstvu zahlédnu Táňu Fišerovou a Alenu Procházkovou, pomalu začínám přehodnocovat tu kravatu.

Srdce mi poskočí, když mé jméno přečte moderátorka a patronka akce Běla Popovičová. „Na třetím místě v kategorii Báseň se umístil Petr Janota s prací Kronika života.“ Stoupám po schodech na pódium a přebírám cenu od režiséra Vlastimila Venclíka (herci dostávají lvy nebo Oscary, já dostal metr vysokou dřevěnou kočku).

Když mě paní Popovičová vyzve k několika slovům do mikrofonu, jediné, co mi vytane na mysli (krom poděkování porotě a paní profesorce), je věta: „Já jen teď přemýšlím…Co budu proboha dělat s tou kočkou?“

Odjíždím spokojený a s plným břichem (po slavnostním předávání se konal velkolepý raut). Soutěže, jako je Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka, mě motivují, abych nepřestával a psal dál.

Petr Janota (7.B)

8.4.2015, 8:26, 3 obrázky


obrázek 1561 obrázek 1560 obrázek 1559