Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Den poezie na ústeckém gymnáziu podruhé

Den poezie na ústeckém gymnáziu podruhé

Již v bibli se dočteme, že nejen chlebem živ je člověk. A nejen známkami živ je student, chtělo by se parafrázovat. A tak se gymnazisté sešli v úterý 24. března odpoledne, aby již podruhé sami zakusili radost z vlastní tvůrčí práce při Dni poezie.

Poprvé se takto sešli na podzim loňského roku, a protože akce měla úspěch, letos v březnu se mohli kreativitě oddat znovu.

Při přípravě jsme vycházeli ze zkušeností získaných na podzim loňského roku. Opět jsme vsadili na formu tzv. wordshopu (workshop se slovy). Ten vypadá jako menší pracovní skupinka, v níž si účastníci zkoušejí nejrůznější možnosti českého jazyka.

V našich wordshopech si mohli žáci vyzkoušet poměrně tradiční formy poezie jako limerik, ale i netradiční a neobvyklé útvary jako konkrétní poezii nebo japonské haiku.

A jak se Den poezie vydařil? Studenti si pochvalovali uvolněnou atmosféru a pohodu v průběhu odpoledne, oceňovali, že jim ruce nesvazovala přemíra pravidel, ale mohli se věnovat tomu, co je baví. Zde je výběr z ohlasů:

„Líbilo se mi, že jsme měli spoustu možností a jen málo omezení.“

„Zjistila jsem, co všechno může být báseň. Od obrázků přes zvuky až po celá slova, která vlastně ani nemusí dávat smysl.“

„Ačkoli jsme měli pouhé dvě hodiny, měli jsme dobrou možnost vyzkoušet a zúročit svou kreativitu. Bylo zajímavé naučit se, vyzkoušet si různé formy – především ty nové.“

„Zkusili jsme si připojit se k básníkům jako Villon, Březina nebo Shakespeare. Bezúspěšně.“

„Sice jsme na konci nedostali záložku a cukřík, ale příště přijdu zase.“

Magdaléna Kovářová, Jana Šmétková

9.4.2015, 10:21, 7 obrázků, 1 soubor

Soubory ke stažení

Den poezie - ukázka prací.pdf368.4 kB1158 stažení

obrázek 1568 obrázek 1567 obrázek 1566 obrázek 1565
obrázek 1564 obrázek 1563 obrázek 1562