Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Nekecej a pádluj

Nekecej a pádluj

„Nekecej a pádluj! Pozor, vlevo kámen! Bacha, jez!“ ozývalo se mezi břehy horního toku Vltavy, když se na její vodu vypravila horda odvážných třeťáků z ústeckého gymnázia. V záchranných vestách, s barevnými pádly a s úsměvem od ucha k uchu jsme se v neděli 7. června 2015 vydali vstříc čtyřdennímu vodáckému kurzu. Vyměnili jsme školní lavice za kánoe a stany a myšlenky na nadcházející písemky vytlačili něčím daleko důležitějším – „Jak přežít? Jak se necvaknout? A jak bezpečně postavit stan?“

Pro mnohé z nás se jednalo o první opravdový vodácký zážitek, jiní už byli na řece otrkanější a zkušenější. Slova jako zadák, háček nebo koníčkování jsme brzy pochytili všichni, jelikož tyto a podobné pojmy jsou jakousi vodáckou nezbytností, bez které byste modrobílé pruhované tričko neměli vůbec nosit. Podobně je to i s hlasitým voláním Ahooj pokaždé, když se na poklidné Vltavě potkáte s jinými vodomily.

Ač by se mohlo zdát, že gympláci netuší, co obnáší pravé kempování a vaření jídla nad vařičem, nakonec se ukázalo, že takovými antitrempy zase nejsme. Plynové vařiče pro nás sice jistou výzvou byly, po několika marných pokusech a jednom výstražném vzplanutí se ale díky spolupráci k teplému jídlu dostali úplně všichni. Podobně jsme též rozložili své síly i na samotných lodích, kde jsme vyklápění do řeky omezili na opravdové minimum. Jen jeden z posledních jezů nás překvapil svou zákeřností a namočil osmdesát procent naší posádky.

Program kurzu neobnášel jen stanování a jízdu na kánoích, čas jsme si našli také na kousek kultury a historie, a to v podobě návštěvy hradu v Rožmberku nad Vltavou a Českém Krumlově (medvěda z pohádky Jak se budí princezny jsme si samozřejmě nenechali ujít). A jak nám přálo počasí? Za těch pár dní nám stačilo ukázat všechny své tváře. Od horka, díky němuž se některým z nás jemně začervenala ramínka, po prudkou noční bouři, během které nateklo pár nešťastlivcům do stanu. Všechno oblečení však bylo brzy usušeno, červená ramena a hrudníky ošetřeny a instantní polévky snědeny. Do Ústí se vodáci ze 7.B vrátili v plném počtu, se všemi zavazadly, mnoha videy a ještě více zážitky. Jsem si už teď jista, že na budoucích srazech se ke vzpomínání na vodácký kurz budeme rádi vracet. Snad se na té vodě zase někdy potkáme.

Markéta Popelářová (7.B)

25.6.2015, 12:15, 4 obrázky


obrázek 1699 obrázek 1698 obrázek 1697 obrázek 1696