Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Legiovlak Pardubice

Legiovlak Pardubice

Víte, co je to těpluška a gymňasťorka? Nebo třeba pulšubka a čamára? Třída 4.B se tohle všechno a ještě mnohem více dozvěděla 9. září při návštěvě Legiovlaku, který v tomto termínu stál na nádraží v Pardubicích. Jedná se o projekt Československé obce legionářské (ČSOL), jež chce touto cestou připomenout největší zásluhy československých legionářů v Rusku a posílit národní uvědomění a hrdost.

Za pomoci sponzorů ČSOL vytvořila věrnou pojízdnou repliku legionářského vlaku z období bojů na Transsibiřské magistrále (1918–1920). Zhlédnout můžeme jedenáct vagonů, včetně zdravotního vozu, polní pošty i plukovní prodejny. Expozici si má každý možnost projít sám nebo ve skupině za doprovodu jednoho z členů ČSOL v dobové uniformě. Legiovlak křižuje Českou republiku od města k městu (právě teď se nachází v Českých Budějovicích) a jeho cesta skončí až roku 2020.

Projekt sám o sobě zahrnuje mnohem více než jen samotný Legiovlak. Na počest stého výročí založení Československa se připravuje mimojiné celovečerní film, počítačová hra, rekonstrukce bitev, zahraniční poutě a zajištění péče o legionářské hro­by.

Za celou kvartu mohu říci, že se nám výstava moc líbila a odnesli jsme si mnoho zajímavých informací. Pánové byli nadšení ze zbraní a techniky, dívky si také přišly na své a nadšení historici se nestačili rozhlížet. Po skončení samotné prohlídky vlaku jsme se ještě měli možnost ptát na dotazy a velmi nás nadchlo, že nám náš průvodce dovedl odpovědět na všechny naše čím dál záludnější dotazy.

Legiovlak navštívili i studenti třetích ročníků.
Fotografie: Jakub Marek

Natália Kudrnová (4.B)

21.9.2015, 19:46, 6 obrázků


obrázek 1724 obrázek 1723 obrázek 1722 obrázek 1721
obrázek 1720 obrázek 1719