Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Premiéra studentského filmu Dny zoufalství (18. 6. 2017 Malá scéna)

Premiéra studentského filmu Dny zoufalství (18. 6. 2017 Malá scéna)

„Jmenuji se Dag a žiju ve světě zkázy.“

Zkáza a všeobjímající zoufalství. Nemoc, smrt a malá jiskřička naděje. Nový studentský film z dílny nadaného gymnazisty Matouše Pavlíka zavede diváka do Evropy roku 2020, kde vyhlídky na přežití nejsou zrovna růžové. Z východu se začala šířit pandemie neznámé nemoci, na niž neexistuje lék. Lidstvo vymírá …

Celé to zní jako velké a ohrané postapokalyptické klišé, avšak amatérské filmové studio ProckeelBrothers nás tímto světem provede s neobvyklou, až nečekanou profesionalitou a lehkostí.

„Bez systému zavládla anarchie.“

Dva protagonisté – Dag (Matouš Pavlík) a Andrej (Roman Žďárský) – se v časech nejtěžších rozhodnou táhnout za jeden provaz. Nejjednodušší řešení se nabízí samo – zmizet někde hluboko v lesích, kde nehrozí loupežná a smrtelná razie ozbrojených gangů. Ale Andreje pohání jiný cíl. Někde ve městě se schovává jeho nemocná sestra Emma (Martina Lehká), kterou při útěku ponechal jejímu osudu. Nyní jí musí vše vynahradit… nebo se s ní alespoň rozloučit.

„Přežíváme.“

Film, který nenadchne jen kamarády a příbuzné. Po letech sbírání zkušeností se studiu založenému skupinou studentů ústeckého gymnázia, rozrůstajícímu se o další a další členy, povedl skutečně průlomový snímek, jenž má potenciál podmanit si široké diváctvo. Pokud čekáte rozklepaný obraz, na němž můžeme vidět špatně zaostřené herce, jimž přes šum projíždějících aut nerozumíte jediné slovo, mýlíte se, a to velice zásadně.

„Ve městě jsou nakažení.“

„Dny zoufalství“, promítané 26. května 2017 v Malé scéně v Ústí nad Orlicí, sklidily při premiéře obrovský aplaus přeplněného sálu. Diváky okouzlil nejen samotný příběh a někdy až dechberoucí herecké výkony amatérských herců. Všímavější návštěvníky, či chcete-li „ty z oboru“, nadchla skvělá kamera velmi oprávněně svěřená Davidu Komínkovi, jež pomohla vybudovat až polovinu celkové atmosféry, či hudba, Davidovy záběry podbarvující.

„A mezi nimi i moje sestra.“

Režiséru a scénáristovi Matouši Pavlíkovi patří skutečný obdiv, jelikož zorganizovat herce z povolání a studenty či „normálně“ pracující lidi je záležitost zcela odlišná. Na bedra si naložil také většinu následné postprodukce a byrokratických záležitostí. Úsilí se mu však více než vyplatilo. Snímek si vysnil ve svém vlastním stylu a v tom samém duchu se mu ho podařilo přenést i na plátno.

„Andreji?“

Co bych vytkla, tak právě samotný scénář, jenž sem tam působil nepřirozeně a kostrbatě. Některé repliky neopisovaly skutečné psychické rozpoložení hlavních hrdinů, nekorespondovaly se situací, zkrátka neseděly přímo „na tělo“. Avšak dámy a pánové, problémy s přesvědčivými dialogy provázejí každý snímek, i ten nejprofesionál­nější.

„Emmo!!“

Jistě vás teď všechny mrzí, že jste zmeškali premiéru. Pokud vás ale studentský film „Dny zoufalství“ skutečně zaujal, nezoufejte. 18. června 2017 se v 19 hodin v Malé scéně uskuteční další promítání. Proto neváhejte a vypravte se ze svých domovů na velké kulturní obohacení a sklenku výborného vína. Jelikož oboje skutečně stojí za to.

Natália Kudrnová, 5.B

7.6.2017, 10:31, 1 obrázek


obrázek 2589