Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Kolektivní seminární práce semináře ze zeměpisu

Kolektivní seminární práce semináře ze zeměpisu

Učitelům a českému školství je stále častěji předhazováno, že mají přestat studenty nutit biflovat se faktografické údaje, ale učit je pracovat s informacemi, diskutovat. Moudří kritici nejen našeho školství (obdobné trendy jsou patrné i v okolních zemích) často zapomínají na to, že bez jistých minimálních znalostí prostě není s čím pracovat, ani o čem diskutovat. Potřebné informace nelze ani průběžně dohledávat na internetu, protože před téměř nic neznajícím člověkem se odkrývá pouze nikdy nekončící řada dalších odkazů, kterým stejně nerozumí.

Jistě je možné se bavit o tom, jak rozsáhlé je ono minimální pensum vědomostí nezbytné k tomu, aby se mladý člověk mohl dál samostatně rozvíjet a smysluplně nakládat s oněmi informacemi, které se na nás valí doslova ze všech stran. Na to mohou být názory různé.

Dalším problémem je rostoucí nechuť studentů se nad něčím zamýšlet a skutečně řešit myšlenkové problémy, nejen kopírovat cizí texty pomocí ctrl C a V. Motivovat studenty k jakékoliv namáhavější myšlenkové činnosti, za kterou hned nevidí konkrétní užitek, je čím dál obtížnější. A sebelepší informační technologie situaci rozhodně nezlepší.

Pokusem o vedení studentů k práci s informacemi získanými jak během vlastní výuky, tak z jiných (a nejen internetových) zdrojů, je tato společná seminární práce studentů třetích ročníků našeho gymnázia (studenti si tuto variantu sami vybrali). Pokusem nikoliv snadným (většina textů musela být několikrát vrácena k přepracování), ale nakonec snad přece jen smysluplným. A to přesto, že některé texty byly opakovaně odevzdány zjevně stažené z internetu (pozná se to snadno, nebylo možné je zformátovat).

RNDr. Hynek Skořepa, vyučující zeměpisného semináře a editor kolektivní seminární práce

30.5.2018, 13:05, 1 soubor

Soubory ke stažení

Seminární práce_geogr_UO_souhrn.pdf5098.2 kB2131 stažení