Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studium / Konečně vlastní včely! (pozvánka na první letošní schůzku včelařského kroužku 7. 9. 2018)

Konečně vlastní včely! (pozvánka na první letošní schůzku včelařského kroužku 7. 9. 2018)

V 2. pololetí minulého školního roku (2017–2018) byla na naší škole zahájena činnost nového přírodovědného kroužku zaměřeného na problematiku včelařství. Škola v té době nedisponovala žádnými včelstvy a žáci se tudíž zabývali především teorií včelařské praxe, popř. některými přípravnými pracemi nezbytnými pro zahájení práce s živými včelami. Jednalo se např. o sbíjení nových rámečků, upevňování mezistěn do rámečků, impregnace nových úlů. Ke konci školního roku pak někteří včelaříci byli přítomni na včelnici v České Třebové odchovu včelích matek, jež se měly stát základem školních včelstev.

Přes prázdniny, kdy se včelařský kroužek nescházel, byl vedoucím kroužku vytvořen základ nových včelích společenství, tzv. oddělky s novými včelími matkami. Pomocí pravidelných zákroků a přikrmování oddělky postupně zesílily a stala se z nich plnohodnotná včelstva připravená na novou včelařskou sezónu.

S vlastními včelstvy se začne psát nová kapitola včelařství na ústeckém gymnáziu. Konečně bude možné si na vlastní oči prohlédnout, jak probíhá život v úle a jak každý včelařův zákrok tento život ovlivní.

Myslím si, že moderní včelařství má co nabídnout každému člověku. S jeho pomocí se můžete seznamovat nejen se zákonitostmi života tohoto perfektně organizovaného společenství, ale postupně objevovat též principy řídící fungování celé přírody. Příjemným benefitem oboru je zisk produktů, které nejenže výborně chutnají (med), ale mají i velký zdravotní potenciál (pyl, propolis). Taktéž opylovací funkce včel může vytvářet dobrý pocit ze smysluplné činnosti pomáhající zemědělství, lidstvu i celé planetě. V neposlední řadě se může včelařství stát tichým zastavením v dnešní uspěchané době, napojením na energii vesmíru.

Včelařský kroužek má v tuto chvíli 9 členů, mezi kterými jsou žáci nižšího i vyššího gymnázia (dívky i chlapci). Scházet se bude opět každý pátek v době od 14:00 do 16:00 hodin. Všichni zájemci nebo jen zvědavci jsou srdečně zváni na první schůzku, která se uskuteční v pátek 7. 9. 2018 (v případě, že byste tento den nemohli, lze přijít jakýkoliv další pátek).

Jaroslav Kumpošt

5.9.2018, 11:00, 8 obrázků


obrázek 3222 obrázek 3221 obrázek 3220 obrázek 3219
obrázek 3218 obrázek 3217 obrázek 3216 obrázek 3215