Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / „Heslo Čechoslovák“ na našem gymnáziu

„Heslo Čechoslovák“ na našem gymnáziu

V předvánočním týdnu školní výuku zpestřují různé sportovní turnaje a přednášky, takže i odpolední hodiny 17. prosince se staly pro studenty dějepisného semináře netradičními. Na naše gymnázium zavítal Karel Škarka ml. s cílem ukázat nám svou knihu s názvem Heslo Čechoslovák. Autor v ní především popisuje zážitky z cest, když se spolu se synem Ondřejem vydal po stopách svého otce – Karla Škarky st.

Karel Škarka starší vedl velice neobyčejný život. Působil jako člen vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, byl italským partyzánem a příslušníkem československé obrněné brigády v Anglii. Své vzpomínky, zkušenosti a zážitky si zaznamenával do deníku, jemuž se jeho syn v díle Heslo Čechoslovák také věnuje.

Pondělní přednášku zahájil Miloslav Chvátil, bývalý ředitel našeho gymnázia, který Karla Škarku ml. krátce představil. Poté přišla řada na samotné autorské čtení, jež doplňovalo promítání fotografií z putování Karla a Ondřeje po stopách vojáků v Itálii. Nutno podotknout, že náš „hlavní hrdina“ je nositelem řady vyznamenání, a právě ty jsme si namístě mohli prohlédnout.

Příběh každého člověka, jenž prožil období druhé světové války, mě zajímá, proto osobně hodnotím přednášku jako velmi povedenou. Věřím, že jsme si z ní všichni odnesli plno nových a zajímavých informací.

Veronika Halounková, 4. A

16.1.2019, 8:05, 4 obrázky


obrázek 3420 obrázek 3419 obrázek 3418 obrázek 3417