Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Finanční gramotnost v 6. B aneb Našetřili by si na důchod?

Finanční gramotnost v 6. B aneb Našetřili by si na důchod?

Třída 6. B si ve čtvrtek 21. března mohla díky hře VirtuLife moderované Filipem Andršem z firmy Andrš finanční konzultace na vlastní kůži vyzkoušet, jak se vedou rodinné účty. A že taková zkušenost může být docela cenná, se ukázalo hned při první simulované katastrofě, když nepojištěnou domácnost zachvátil požár. Ale nepředbíhejme.

Sextáni se na začátku programu rozdělili do 4 skupin, z nichž každá představovala jednu modelovou tříčlennou rodinu. Během 4 vyučovacích hodin pak studenti s rodinami prožili 30 let, během nichž počítali úspory, řešili pojištění, stavební spoření, hypotéky, spotřebitelské úvěry, investice apod. Zároveň se snažili dosáhnout 3 dlouhodobých cílů – zajistit si vlastní bydlení, vydat se na exotickou expedici a naspořit si dostatečnou částku na spokojené stáří.

Ve hře nesměl chybět prvek napětí a náhody, a tak se ani našim rodinám nevyhnuly nejrůznější radostné i smutné události – nejenže si tedy postupně zvelebovaly bydlení a posílaly děti na studia, ale také jim zloději vykradli byt, vyhořel jim dům nebo se jim dítě zranilo na dovolené.

A jak nakonec studenti obstáli? Díky chytrému hospodaření se všem povedlo splnit první 2 cíle: vyřešit vlastní bydlení a vypravit se na expedici. Na důchod si však nenašetřil dostatek peněz nikdo – nejlepší skupiny se pohybovaly kolem 70 % požadované částky. I to byl ovšem mimořádný úspěch, za nějž vítězný tým vyhrál extra čokoládový dort. Ve zpětné vazbě sextáni nešetřili chválou a zejména ocenili, že si hravou formou nanečisto a bez tragických důsledků vyzkoušeli, co je může v životě potkat. Tak doufejme, že v reálném životě se jim bude dařit minimálně stejně dobře.

Magdaléna Bartošová

28.3.2019, 10:11, 6 obrázků


obrázek 3534 obrázek 3533 obrázek 3532 obrázek 3531
obrázek 3530 obrázek 3529