Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Dějepisci z Ústí vybojovali postup do finále mezinárodní soutěže

Dějepisci z Ústí vybojovali postup do finále mezinárodní soutěže

Jednoho dubnového dne na rozdíl od mých spolužáků mířím na vlakové nádraží. V osm hodin se svými dvěma „kolegy“ Luckou Hylákovou a Vojtou Vaňkem nasedáme do rychlíku směr Pardubice. Směřujeme na Gymnázium Mozartova, kde proběhne krajské kolo Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR.

Asi tři měsíce před soutěží jsme studovali politické dějiny Československa v letech 1978–1992, stejně tak i kulturu. Dozvěděli jsme se, jak končilo období normalizace, jak náš stát ovlivnila liberalizace poměrů v okolních zemích, jak si pro sebe nakonec českoslovenští občané vydobyli svobodu a jak se kvůli rozdílným zájmům Češi i Slováci rozdělili.

Na gymnáziu se k nám připojily další týmy a společně jsme čekali na úder desáté hodiny. Poté jsme obdrželi testy, dohromady asi se stovkou otázek, a nastal čas zúročit všechno své vynaložené úsilí. Pořadatelé nás opravdu nešetřili a kromě všeobecného vývoje se ptali i na roky úmrtí významných osobností, sportovní úspěchy, literární díla či filmy. Přesto jsme se nevzdali a valnou většinu úkolů jsme vyřešili.

Po dopsání samozřejmě přítomné soutěžící přepadla nervozita, jež se stupňovala až do vyhlášení. Učitelé po opravení testů vešli do třídy a my doufali v co nejlepší umístění. Určitě se teď ptáte, jak to tedy dopadlo. Jako nejmladší družstvo složené z terciánky, kvartána a kvintána jsme v konkurenci sextánů i septimánů skončili třetí! Soutěž jsme opouštěli s úlevou, radostí a s vědomím, že se budeme v listopadu moci zúčastnit finále v Chebu. Do té doby však budeme shánět další učební materiály a rozšiřovat své znalosti.
Matěj Bednář (4. B)

Gratulujeme a přejeme hodně štěstí!!!

Jiřina Doležalová

28.4.2019, 12:20