Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Třetí generace šachistů naposledy na republice

Třetí generace šachistů naposledy na republice

Na jaře odmaturovali dlouholetí tahouni našeho družstva, Václav Grundman a Vít Holásek. Účast na MČR družstev škol v šachu tak pro ně byla poslední tečkou za roky reprezentace. Hrálo se ve Zlíně 18. – 19. 6. 2019. K dispozici jsme měli (díky podpoře univerzity) krásné kongresové centrum, koleje a menzu.

Bohužel s námi nemohla jet členka základní sestavy Veronika Šmajzrová, nahradila ji Veronika Holásková (4.B). Jako jedenáctí nasazení jsme doufali v umístění v první desítce.

Turnaj probíhal nad očekávání úspěšně. Z prvních šesti kol jsme hned pětkrát vyhráli a průběžně byli na třetím místě!. Pak nastal ústup, po těsné prohře s favorizovaným Frýdkem-Místkem přišel ještě silnější soupeř v podobě trojnásobnho vítěze z Plzně. Prohru jsme korigovali vítězstvím v posledním kole, ale ne dostatečně výrazným.

Celkově jsme vyhráli 6 zápasů z 9: porazili jsme hned 3 (!) družstva gymnázií z Českých Budějovic i gymnázia z Ústí nad Labem, Brna a Zastávky u Brna. Bohužel ale rozhodovalo skóre, kde jsme tak úspěšní nebyli. Výsledkem je 19 bodů ze 36 a celkové 10. místo.

Václav Grundman (8.B) uhrál 5/9 s republikovou špičkou, porazil mj. přeborníka ČR Matyáše Zemana, škoda zaváhání v posledním kole.

Vojtěch Holásek (7.B) měl nevděčnou roli držet těžkou druhou desku (2,5/9).

Vít Holásek (8.B) porážel lehčí soupeře na třetí šachovnici (5,5/9).

Veronika Holásková (4.B) jako náhradník nezklamala a nadělala nejvíc bodů (6/9).