Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studium / Náročné druhé medobraní (19. 8. 2019)

Náročné druhé medobraní (19. 8. 2019)

Premiérové červnové medobraní zdrželo naše včelaříky ve škole v den vydávání vysvědčení až do pozdních odpoledních hodin. A ještě ani nezačal nový školní rok a už zase jste ty mladé nadšence mohli vidět pobíhat po školní budově. Zdá se, jakoby píle včeliček byla nakažlivá a postupně přecházela na všechny osoby, kteří o ně pečují.

Důvodem předčasné přítomnosti žáků škole se překvapivě stalo neočekávané druhé vytáčení medu. Proč nečekané? Jak už jsme uvedli v předchozích článcích, letošní včelařský rok byl vskutku výjimečný a problematický. Zcela prokladené úly i s medníky, hromadné rojení, špatné usazovaní rojů, menší výnosy květového medu apod. K tomu se pak začátkem srpna ve velké části republiky přidala melecitóza (tzv. cementový med) a dílo zkázy bylo dokonáno.

Melecitózní med je druh medovicového medu, který do dvou až tří dnů v buňkách plástů zkrystalizuje a přestože ho může být v úlech opravdu velké množství, většina včelařů ho není schopna z plástů vytočit a zbydou jim jen oči pro pláč a plné ruce práce. Velkým problémem totiž je, že melecitózní med je pro zimování včel zcela nevhodný (uhynuly by na něm) a včelař ho tedy musí ze včelstev odebrat a něco s ním udělat (co? – to už by bylo na delší odbornou diskuzi).

Vzhledem k tomu, že melecitóza plně zasáhla i stanoviště vedoucího školního včelařského kroužku v České Třebové, dalo se očekávat, že školní včely, vzdálené od tohoto místa pouhých 10 km na tom budou obdobně (tzn. žádný med a spousta práce). Opak byl ale pravdou. Med v úlech školních včel byl tekutý, voňavý a krásně tmavý. Ke konci prázdnin bylo tedy potřeba sehnat co nejvíce včelaříků, jež by byli doma a měli chuť přiložit ruku k dílu.

Nakonec jsme se v pondělí 19. srpna sešli čtyři (Adam, Bárt, Matěj a Jarda). A to asi bylo naše jediné štěstí, protože v menším počtu lidí bychom to velké množství úkolů a problémů, které se průběžně objevovaly, asi za jeden den nezvládli.

První překvapení na nás čekalo hned na začátku. Osvědčené místo pro vytáčení medu (koupelna u tělocvičny) byla plná prachu po probíhající rekonstrukci oken a dveře, kterými jsme plánovali nosit plásty, byly neprůchodné. Rozhodli jsme se tedy, že se pokusíme medobraní uskutečnit v druhé školní koupelně umístěné v suterénu u posilovny. Zde jsme si vše nachystali a přesunuli se k našim včelkám.

Kromě toho, že jsme z medníků našich úlů odebrali plásty vhodné k vytáčení, zvládli jsme také spojit slabší včelstvo s naším prvním letošním oddělkem a nachystat si první dávku zimního krmení. (Děkujeme tímto firmě Silvita a manželům Chudým za sponzorsky darovaný cukr.) Medové plásty jsme pak převezli do naší improvizované medárny.

Zde jsme zahájili dobývání tekutého zlata z plástů. Po chvilce však nastal další nečekaný problém. V suterénu školy je poměrně chladno a studený med po chvíli přestal téci a choval se skoro stejně jako ten melecitózní. Nezbývalo než požádat p. školníka o zapůjčení přímotopu. Pan Manczala nám topení bez okolků odsouhlasil, museli jsme si ho však v naší škole-staveništi nejprve najít. To se po určité době podařilo a přímotop vítězoslavně doputoval do suterénu k medometu. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že v naší medárně není umístěna žádná zásuvka. Bylo tedy nezbytné vyhledat ve škole, kde vše bylo z důvodu dokončování stavby na jiném místě než obvykle, ještě prodlužovací šňůru. Nakonec se vše díky pomoci ochotného pana správce podařilo a my jsme mohli naše druhé školní medobraní úspěšně zrealizovat.

Následoval úklid, kompletace nových medníků pro zimní zakrmení a předání první dávky cukru včelstvům, kterou jsme jim částečně nahradili odebrané zásoby medu. Myslím si, že pro všechny zúčastněné se jednalo o docela náročný včelařský den. Nicméně, odměna byla sladká, každý jsme si domů slavnostně odnášeli skleničku vynikajícího tmavého lesního medu od našich školních včelích kamarádek.

Přítel Jarda Kumpošt

27.8.2019, 10:36, 9 obrázků


obrázek 3779 obrázek 3778 obrázek 3777 obrázek 3776
obrázek 3775 obrázek 3774 obrázek 3773 obrázek 3772
obrázek 3771