Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Ragby na gymnáziu

Ragby na gymnáziu

Ragby – rychlá, tvrdá, technická a hlavně týmová hra. Momentálně vrcholí mistrovství světa v Japonsku. Co do popularity je sledováno s minimálně podobným zájmem jako fotbal či basketbal.

U nás trochu neprávem opomíjený sport (v ČSR ho poprvé představil autor legendární kreslené postavy mravence Ondřej Sekora). Přesto měli naši studenti minulý týden příležitost vyzkoušet ragbyové základy na vlastní kůži (těle, rukou, nohou).

V rámci hodiny TV pro třídy 3. B a 1. A vedl Tomáš Adamec (trenér letohradského klubu Barbarians) ukázkový trénink. Studenti nacvičovali práci se „šiškou“, která se chová rozhodně jinak než klasický kulatý míč, ragbyové přihrávky dozadu či způsob pohybu po hřišti kombinující tzv. „hloubku“ a sprint. Pro spíše fotbalově zaměřené studenty to nebyl vůbec lehký úkol.

Nácvik fyzického kontaktu do narážeče (který je pro ragby typický) naopak dal studentům prostor pro projevení zdravé agresivity a silových schopností. Zde probleskovaly známky skrytých talentů, což pocítili i vyučující, kteří na tréninku spolupracovali s trenérem (asistovali u narážečů). Na závěr si obě třídy vyzkoušely průpravnou hru s prvky ragby, při níž nechyběly dynamické momenty, souboje o šišku či pokusy přesně kopnout do branky. Trenér Tomáš Adamec na konci ukázkové hodiny pozval studenty na současně probíhající náborové tréninky a jistě některé motivoval k většímu zájmu o tento týmový sport s velkým potenciálem.

Martin Suchomel

1.10.2019, 7:12, 7 obrázků


obrázek 3803 obrázek 3802 obrázek 3801 obrázek 3800
obrázek 3799 obrázek 3798 obrázek 3797