Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Dvoudenní dějepisná exkurze 3.A do Prahy

Dvoudenní dějepisná exkurze 3.A do Prahy

V časných ranních hodinách středy 11. září 2019 se třída naše 3.A vydala vlakem vstříc našemu hlavnímu městu – stověžaté majestátní Praze. Nesměli jsme být totiž ochuzeni o dvoudenní dějepisnou exkurzi, zážitek, kterého se paralelce dostalo již před dobrým půl rokem.

Velkoměstským ruchem celou výpravu zkušeně prováděli páni profesoři Motyčka a Kašše. Při procházce po Královské cestě, tedy trase, po níž se v dobách středověku ubírali panovníci na své korunovace, jsme měli možnost kochat se nejznámějšími pražskými panoramaty a památkami. Pozornosti nikoho z nás dozajista neunikly dominanty, jako je Prašná brána, Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, Karlův most nebo Hradčany s Hradem, sídlem prezidenta republiky.

V odpoledních hodinách byla hlavním bodem programu návštěva pražského Židovského města. Omezený čas bohužel způsobil, že atmosféra a hodnota procházených míst se na nás nepřenesla v míře, jaká by byla zasluhována. Přesto nejednomu člověku synagogy či rozlehlý židovský hřbitov nepochybně učarovaly.

A kam večer? Za kulturou! Krásné interiéry divadla Na Vinohradech byly perfektním prostředím ke zhlédnutí bravurně ztvárněného humorného vystoupení Pygmalion, nejznámější hry irského dramatika George Bernarda Shawa.

Nocleh v hostelu Kolbenka poskytl po náročném dni zasloužený, potřebný odpočinek, abychom druhý den úspěšně započali prozkoumáváním neskutečné historické budovy Národního muzea, a to ještě před oficiální otevírací dobou. Chodit tímto architektonickým skvostem, vystavěným na počátku 19. století, všechny naplnilo vskutku silnými dojmy. Ani nevadilo, že po nedávné rekonstrukci nebylo k vidění v současnosti příliš mnoho výstav.

S krátkou, původně neplánovanou, zastávkou na Vyšehradě, jsme se následně přesunuli do Chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde nás nejvíce zajímala podzemní krypta. Ta totiž sloužila za druhé světové války roku 1942 coby úkryt československých parašutistů po provedení operace Anthropoid a dnes je u ní zřízen Národní památník hrdinům heydrichiády. Zážitek umocňoval fakt, že jsme asi o týden dříve všichni viděli film vztahující se k tomuto tématu.

Ač pražská metropole má ještě mnohé, co nabídnout, my už směřovali, obohaceni řadou znalostí a zážitků, zpět do Ústí nad Orlicí, do našich domovů.

Veronika Marvanová, 3.A

14.10.2019, 10:59, 16 obrázků


obrázek 3844 obrázek 3843 obrázek 3842 obrázek 3841
obrázek 3840 obrázek 3839 obrázek 3838 obrázek 3837
obrázek 3836 obrázek 3835 obrázek 3834 obrázek 3833
obrázek 3832 obrázek 3831 obrázek 3830 obrázek 3829