Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Gymnazisté zažili, jak to chodí v Evropském parlamentu

Gymnazisté zažili, jak to chodí v Evropském parlamentu

Není nad to, rozšířit si obzory, a proto jsme se rozhodli zapojit do netradiční akce – Simulace Evropského parlamentu, ačkoliv jsme netušili, co od toho můžeme čekat. Poslední říjnový den jsme se vydali na Krajský úřad Jihomoravského kraje, kde jsme se vžili do role europoslanců – během dvou dnů jsme jednali ve výborech, politických frakcích a na plénu Evropského parlamentu.

V našem výboru pro zahraniční věci (AFET) jsme projednávali zejména zahraniční vztahy EU s Ruskem a posléze i problematiku vztahu syrských Kurdů a Turecka. Probrali jsme podrobný Návrh zprávy o stavu politických vztahů mezi EU a Ruskem a hlasovali o pozměňovacích návrzích. Na vlastní kůži jsme tak zažili legislativní postup v EU. Ostatně cílem celé akce, kterou pořádá spolek Mladých demokratů a která se koná dvakrát do roka (v Brně, v Praze), je přiblížit mladým lidem a studentům fungování Evropského parlamentu a zvýšit tak jejich zájem o (nejen evropskou) politiku.

Ze simulace jsme si odnesli spoustu zajímavých postřehů a debatování o politických problémech nás přimělo nahlížet na význam EU zcela jinak. Ani z hlediska celkové organizace nemáme žádné výhrady, naopak bychom chtěli vyzdvihnout ochotu organizátorů a hladký průběh. Navíc nás to skoro nic kromě času nestálo – náklady byly hrazeny z fondů EU.

Na závěr bychom tedy chtěli poděkovat již zmiňované organizaci Mladí demokraté za možnost účasti a také vyzvat ostatní studenty k podání přihlášky do dalšího ročníku. Rozhodně nebudou litovat.

Martina Kubištová, Eliška Provazníková, Lucie Brožková, Jakub Marek

6.11.2019, 8:33, 4 obrázky


obrázek 3867 obrázek 3866 obrázek 3865 obrázek 3864