Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Lakros na gymnáziu

Lakros na gymnáziu

Naše tělocvikářská sekce se nebojí pestrosti a kreativity. Proto jsme v rámci předvánočního času zorganizovali pro naše studenty netradiční tréninkovou hodinu lakrosu. O co šlo? Tento pro mnohé spíše exotický sport pochází od severoamerických indiánů, kteří ho využívali v období míru mezi kmeny jako způsob přípravy na boj či jako rituální uctívání Velkého Ducha. Postupem času se vyvinul lakros v soutěžní týmový sport, který je velmi populární zejména v Kanadě a USA. U nás máme nejlepší týmy v Praze Radotíně. Ty dokáží držek krok s evropskou špičkou.

Lakros se hraje s „lakroskami“ (speciální hole se síťkou) ve dvou týmech. Cílem je střelit více branek než soupeř (speciálním míčkem podobným tenisovému). V soutěžní podobě se hraje varianta box lakros nebo field lakros – v obou variantách hráči potřebují chrániče velmi podobné těm hokejovým. Ano, hra je velmi kontaktní a dynamická, ale díky chráničům bezpečná.

V ukázkové hodině trenéři Petr Chmelař a Jan Přib předvedli spolu s našimi studenty variantu bezkontaktní, použitelnou v hodinách tělesné výchovy. Studenti si vyzkoušeli základní nahrávky, sbírání míčků lakroskou a v závěru krátký miniturnaj, díky kterému otestovali náročnost a současně atraktivitu tohoto netradičního sportu. Ale nezůstalo jen u jednorázové akce. V rámci propagace tohoto sportu nám byla zapůjčena sada lakrosových holí pro zpestření hodin tělesné výchovy, ale zejména jako motivační impuls ke hře lakrosu. Za tuto možnost patří velký dík trenérům z České lakrosové unie.

Martin Suchomel

19.12.2019, 7:48, 9 obrázků


obrázek 4011 obrázek 4010 obrázek 4009 obrázek 4008
obrázek 4007 obrázek 4006 obrázek 4005 obrázek 4004
obrázek 4003