Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Pohled mladých na internet

Pohled mladých na internet

O letošních prázdninách jsem dostal možnost, která se zkrátka neodmítá. Mohl jsem jako zástupce České republiky vycestovat do Bruselu a reprezentovat náš stát na BIK Youth Panel (19. – 21. 11.), setkání mladých lidí zajímajících se o bezpečnost na internetu. Jelikož velká část aktivit na prevenci online násilí je mířená na studenty, Youth Panel poskytuje právě mladým lidem prostor vyjádřit svoje názory před experty, politiky, policisty a podobně. Kromě toho se také 22. 11. uskutečnil BIK Advisory Board (odbornický panel) a meeting v Evropské komisi na to samé téma. Těch jsem byl také součástí.

BIK Youth Panel probíhal v rámci Safer Internet Forum. Tato akce, sponzorovaná Evropskou komisí se koná každý rok a pokaždé má trochu jiné téma. Na letošní rok bylo vybráno „online násilí“. Na fóru mně a dalším 25 mladým lidem z celé Evropy pořadatelé vyhradili 75minutový prostor a nechali nám nad ním téměř volnou ruku. Od září do listopadu proběhlo 6 seznamovacích webinářů, jejichž předmětem byla příprava právě zmíněného programu. Vznikla tady nějaká výchozí témata a základní návrhy. Také jsme spustili vlastní instagramovou kampaň @bik.youthforyouth, kde téměř denně přibývaly nové příspěvky.

V Bruselu jsme se sešli dva dny před zmiňovaným fórem. Téměř celý čas jsme věnovali přípravě našeho programu na konferenci – textů, prezentací, zkrátka všeho později potřebného. Také samozřejmě přišel čas (po večerech) se sejít a poznat se. Díky tomu jsem nejen zjistil, jak žijí lidé v jiných zemích, ale také si našel nové kamarády.

Třetí den již nadešel čas ukázat vše, co jsme do té doby usilovně připravovali. Program uvedla krátká divadelní hra, která měla ukázat, jak se cítí oběť kyberšikany. Následovala prezentace výsledků dotazníku, který vyplnili naši spolužáci napříč zeměmi. Hlavním bodem byla diskuze návštěvníků fóra, kterých bylo přes 300. Ke konci došlo i na představení již zmíněného instagramového profilu. Po dalších přednáškách od odborníků bohužel přišel čas se s většinou lidí rozloučit. Já však měl na příští den naplánovanou další várku akcí.

Já a Frida (z Norska) jsme také obdrželi pozvánku na meeting, který měl probírat snahu Evropské komise bojovat s nebezpečím na internetu. Jako zástupci mladých Evropanů jsme předávali odborníkům náš pohled na různá témata. Lidé, kteří pracují na takto vysokých pozicích nás vzali naprosto automaticky mezi sebe a bylo vidět, že jim na našich pohledech opravdu záleží. Odpoledne přišla další schůzka, tentokrát v European Schoolnet – organizaci, která se snaží modernizovat způsob vzdělávání v Evropě. Obě schůzky byly nesmírně zajímavé a informativní, navíc to byla příležitost vyjádřit svůj názor a potkat se s různými lidmi na dosti významných pozicích. Poté však opravdu nastal čas odletět.

Celý můj pobyt v Bruselu se stal naprosto výjimečnou zkušeností. Poznal jsem úžasné lidi z celé Evropy, bylo neskutečně zajímavé se s nimi bavit a jsem rád, že si i měsíc po setkání voláme a píšeme. Také jsem dostal prostor prezentovat své názory s policisty, učiteli, zástupci sociálních sítí, politiky a experty na tuto problematiku. Měli bychom si uvědomit, že i tyto aktivity jsou u nás výrazně podporovány Evropskou unií a že díky tomu je dnes jednodušší než kdy předtím najít pomoc v případě kyberšikany, urážení přes internet a podobně. Také bych chtěl poděkovat projektu Bezpečně na netu, přes který jsem se na tuto akci dostal.

Kdyby Vás zajímalo více detailů, na blogu CZ.NIC je se mnou rozhovor. Už teď se však chystám na další návštěvu Bruselu, tentokrát v únoru u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu.

Matěj Bednář, 5.B

7.1.2020, 11:53, 10 obrázků


obrázek 4044 obrázek 4043 obrázek 4042 obrázek 4041
obrázek 4040 obrázek 4039 obrázek 4038 obrázek 4037
obrázek 4036 obrázek 4035