Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Divadlo a sbor / Divadelní seminář - pantomima M. Hechta

Divadelní seminář - pantomima M. Hechta

Ve dnech 17.-18. 11. se starší oddělení divadelního kroužku Veselé zrcadlo potkalo s neverbální komunikací, základy pantomimy a Michalem Hechtem na našem gymnáziu. 13 hodin intenzivního kurzu absolvovalo 18 studentů.

Každý si zkusil, jak těžké je se vyjádřit neverbálně a přitom to vypadá tak jednoduše. Zkoušeli jsme přes různá pohybová cvičení, přes uvolnění těla se dopracovat až k jednoduchému pantomimicky vyjádřenému příběhu.

Jana Marková, 8.B, píše o semináři:

Jako členové dramatického kroužku Gymnázia Ústí nad Orlicí jsme dostali možnost zúčastnit se dvoudenního semináře pantomimy s profesionálním mimem. Naše netradiční vyučování začalo 17. listopadu. Ano, byl to svátek, ale nás pár divadelníků přesto vyrazilo do školy. Studium neprobíhalo podle klasických školních osnov, tentokrát jsme neseděli v lavicích a nezapisovali si poznámky. Na rozvrhu hodin pro tento den a na zítřejší odpoledne stálo – pantomima. Michal Hecht, herec a mim, se ujal role učitele. Ústa se nám zavřela, přišel čas, abychom se naučili vyjadřovat pouze pohybem. Naučili jsme se základní techniku, hráli pantomimickou pohádku, dokonce jsme si i zaimprovizovali. Ač se může zdát hraní beze slov omezující, dovoluje projevit se lépe jiným způsobem. Rekvizity nejsou potřeba, kdykoliv je můžeme vytvořit ve své mysli a pak je pomocí rukou přenést na jeviště. Otevírá se nekonečný prostor fantazii. Náš učitel, profesionální mim, před námi stavěl zeď neviditelnou očima, ale viděnou uvnitř naší hlavy. Snadno nám namluvil existenci něčeho, co ve skutečnosti nebylo. Ochotně jsem mu to věřila a bavila se při tom. Když jsme nacvičovali několik základních pohybových triků, poznali jsme brzy, že za lehkostí pohybů mima se skrývá tvrdá dřina. Pantomima vyžaduje kromě kreativity hlavně precizně propracovanou techniku pohybu ale i značné svalové vybavení. Ačkoliv jsem se opravdu snažila, moje zeď vypadala ve srovnání s profesionálem absolutně nevěrohodně. Ze školy jsem odcházela unavená, ale plná nezapomenutelných zážitků. Nejspíš navždy zůstaneme okouzleni uměním pantomimy.

Lenka Janyšová

20.11.2009, 23:20