Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Znáte své podmínky používání?

Znáte své podmínky používání?

V této době již téměř všude souhlasíme s nějakými podmínkami použití. Vždyť i u nás ve škole platí, téměř každým rokem aktualizovaný, školní řád. Řekněme si však upřímně – kdo z Vás ho četl celý? Kdo z Vás ví, co vše je tam napsané?

S podobným problémem se setkáváme i u podmínek používání na internetových službách, jako je Facebook, Twitter, YouTube a podobně. Jednoduše se uživatelům nechce číst takto rozsáhlé, i několik desítek stránek dlouhé texty, které jsou často psané pouze Anglicky, a ještě velmi komplikovaným „právním jazykem“.

Ačkoliv GDPR již 2 roky nutí firmy tyto texty podávat (cituji) „stručným, transparentním, srozumitelným a snadno přístupným způsobem za použití jasných a jednoduchých jazykových prostředků“, to se alespoň dle (nejen) mého názoru příliš nedaří.

Pojďte si to vyzkoušet na následujícím příkladu, který uvádí i expert na internetovou bezpečnost Jiří Průša ze sdružení CZ.NIC. Cituji podmínky používání sociální sítě Instagram:

„Kdo může používat Instagram. Musíte být starší 13 let. Platné právní předpisy vám nesmí zakazovat přijímání jakékoli části naší služby, nebo pokud jste uvedeni na platném seznamu zakázaných stran, používat služby spojené s platbami.“

Od kdy tedy můžete používat Instagram? Od 13 let je špatná odpověď. V České republice je hranice 15 let (všimněte si věty „Platné právní předpisy vám nesmí zakazovat…“). A toto, troufám si říci, není příliš srozumitelné a snadno přístupné vyjádření.

Ve dnech 10. a 11. února jsem měl možnost společně s dalšími pěti zástupci z Irska, Litvy, Lucemburska, Německa a Řecka o těchto problémech hovořit na meetingu v Evropské komisi. Pokud se chcete dozvědět, jak to probíhalo, čtěte dále!

V pondělí jsme měli čas na přípravu již předem promyšlené prezentace a plakátu. Také jsme měli možnost pohovořit s profesorkami z Univerzity v Ghentu, které nás požádaly o naše návrhy pro pořádání budoucích workshopů. Až do večera (dokonce i ve volném čase na hotelu) jsme pracovali, ale samozřejmě nám zbyl čas i na povídání o našich zemích, školách, zájmech a podobně…

Druhý den již byl daleko zajímavější. Ráno jsme finalizovali naši práci, po obědě jsme se pak přesunuli do Berlaymontu, sídla Evropské komise. Zde jsme pro asi 30 zástupců různých sociálních sítí a také některých organizací mluvili o problémech, které jakožto mladí lidé shledáváme nejvíce závažnými, co se smluvních podmínek a transparentnos­ti týče.

Vybrali jsme dva hlavní body. Zaprvé – smluvní podmínky by měly uživatelům být vysvětlovány daleko jednodušeji, formou infografiky, krátkých vět, za použití co nejjednodušší formy národních jazyků. Druhým bodem bylo nastavení soukromí – pokud se na sociální síť zaregistruje dítě, mělo by automaticky mít soukromý účet a všechny informace neveřejné, nemělo by být sledováno za účelem zobrazování relevantnějších reklam a podobně.

Po skončení prezentace jsme měli možnost mluvit se zástupci sociálních sítí přímo „z očí do očí“. Bavil jsem se tak se zástupci Facebooku, Snapchatu, Lega, YouTube, nebo třeba T-Mobile. Také jsem mohl na chvíli mluvit s některými lidmi z Evropské komise, které jsem již znal z listopadu. Všem zástupcům jsem se snažil připomenout, že je důležité např. nastavení bezpečnosti neschovávat, ale uživatelům je ukázat. Hlavně, pokud se dostalo již na takovou úroveň jako třeba na Facebooku, kde je poměrně jasně a stručně pro uživatele vysvětleno.

Celý, ač krátký, ale o to intenzivnější pobyt v Bruselu byl neskutečný zážitek. Kromě diskuze na mezinárodní úrovni jsem měl také možnost diskutovat některé problémy s panem Průšou, který mě na akci doprovázel. Jsem moc rád, že jsem měl možnost se této akce zúčastnit.

Matěj Bednář (5.B)

19.2.2020, 21:06, 6 obrázků


obrázek 4224 obrázek 4223 obrázek 4222 obrázek 4221
obrázek 4220 obrázek 4219