Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studium / Deštivé medobraní (2020)

Deštivé medobraní (2020)

V okamžiku, kdy začínají odkvétat řepková pole, včelaři zpozorní a zahájí přípravy k jedné z nejvýznamnějších událostí včelařského roku – k medobraní. Nejinak tomu bylo i u našeho včelařského kroužku. Termín vytáčení medu byl určen na pátek 5. 6. a přes osvědčené kanály (Google Classroom, Messenger) byli svoláni včelaříci, aby přišli přiložit ruku k dílu, něčemu se přiučit a ochutnat, jestli se našim holkám ten letošní med povedl stejně jako ty předchozí.

Předpověď počasí na určený den nebyla nijak optimistická, datum jsme však již neměnili a doufali, že se naši meteorologové zase jednou zmýlí. Pravdou je, že jejich odhady byly tentokrát přesné a že velká část letošního medobraní propršela. Tato situace není vůbec ideální, protože většina „holek“ je doma a nemusí se jim líbit, že jim někdo leze až do spíže. Naše včelky však měly s námi velkou trpělivost a celkové skóre bylo nakonec 1 malé, nevýznamné bodnutí. Z toho je patrné, jak mírné včely chováme, popř. jak šikovní byli všichni zúčastnění při manipulaci s plásty.

Pro ty, kteří se pravého medobraní nikdy sami nezúčastnili, připojujeme krátký popis toho, co vše tato akce obnášela. Nejprve byly včelstvům odebrány z medníkových nástavků plásty s částečně zavíčkovaným medem. Ty poté byly v naší improvizované medárně (tradičně koupelna u tělocvičny) odvíčkovány a pomocí ručního medometu vytočeny. Med zbavený nečistot byl pak stočen do nachystaných sklenic. Prázdné plásty (souše) byly následně vráceny do medníků, kde budou v případě příznivých okolností zaneseny dalším medem. Celkově můžeme být s letošním medobraním spokojeni. Med je tradičně exkluzivní! Noví včelaři se naučili a ti starší si připomněli, co vše je při vytáčení medu zapotřebí. Každý ze zúčastněných si domů odnesl dvě skleničky lahodného květového medu. A jako vždy se celé medobraní neslo v přátelské, pohodové atmosféře. Nezbývá než si přát, aby i další medovicová snůška byla takto hojná a aby si naše včelky udržely stávající dobrou kondici.

Závěrem připojujeme pozvání k pozdravení našich včeliček, které od března tohoto roku mají díky podpoře Města Ústí nad Orlicí svůj vlastní nový domeček přímo v areálu školy (nedaleko fontány).

Jaroslav Kumpošt

15.6.2020, 9:52, 10 obrázků


obrázek 4293 obrázek 4292 obrázek 4291 obrázek 4290
obrázek 4289 obrázek 4288 obrázek 4287 obrázek 4286
obrázek 4285 obrázek 4284