Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Divadlo a sbor / Wolkrův Prostějov 2020

Wolkrův Prostějov 2020

Recitační soutěž byla jednou z mála, kde se účinkující mohli v letošním roce potkat naživo. Bohužel ne ve všech kategoriích. A některé mladší studentky měly nachystané texty a soutěž byla zrušena.

Okresní kolo pro kat. 1. – 4. roč. SŠ proběhlo v Ústí nad Orlicí. Opět jsme získali ocenění a postupy do krajského kola – Martina Lehká, Veronika Malínková z 8. B a Martin Procházka ze 6. B se mohli zúčastnit krajského kola v Pardubicích 30. června. Protože děvčata už měla odmaturováno, možná nebyla úplně spokojena s výběrem svého texu a do nového výběru a hodin zkoušení se jim nechtělo, jel reprezentovat gymnázium jen Martin, a získal Cenu a přímý postup do národního kola. V září pak navštívil Prostějov, kde získával potřebné zkušenosti z recitačních dovednosti.

Jak sám píše…

První týden září jsem nestrávil jako většina mých spolužáku ve škole. Konalo se totiž národní kolo recitační soutěže Wolkrův Prostějov, já se ho zúčastnil jako zástupce naší školy. Postoupil jsem tam s texty od britského autora Rogera McGoffa, které jsem v rámci přehlídky recitoval. Recitací však přehlídka zdaleka nekončila. Běžný festivalový den měl poměrně nabitý program, ráno probíhala hlasová rozcvička a zbytek dopoledne byl vyplněn vystoupením sólistů, po obědě následovaly semináře, nebo jak někdo říká dílničky. V podstatě se jedná o výukový blok na dané téma, já si vybral fyzické básnictví lektora Petra Váši a myslím, že jsem si nemohl vybrat lépe.

Na začátku semináře se sešlo k dvacítce téměř cizích lidí a na konci týdne jsme se rozcházeli jako improvizační parťáci a hlavně kamarádi. Společně jsme se po malých krůčcích naučili jak využívat vícehlasu formou voice bandu, rozžívat a rozehrávat různé prostory a hlavně jak si tuhle formu umění pořádně užít. Ze semináře máme i video jako výstup, to zaznamenává situace, které jsme v průběhu týdne společně vytvořili. Pokud by Vás to zajímalo, můžete ho najít zde.

V rámci přehlídky také soutěžila divadla poezie, tyto představení se konaly odpoledne po skončení semináře. Většinou se jednalo o divadelní adaptaci literární předlohy. Měl jsem tak možnost zhlédnout představení na motivy klasiky jako Zlatý kolovrat nebo Krysař, ale objevily se i inscenace s modernějšími předlohami. Po bloku divadel vždy následovala veřejná diskuze.

Téměř každý večer byl zajištěn i doprovodný program v podobě koncertů a inspirativních představení. V rámci týdne jsem zhlédnul představení Malý princ od pražského divadla Studio DVA, kde se v hlavní roli představil Jan Cina. Navštívil jsem také koncert reggae kapely Švihadlo. Večery pak dále sloužili k setkávání účastníků festivalu.

Na celém festivalu pro mě byla nejdůležitější setkání a to jak s vrstevníky, tak s divadelními osobnostmi. Byla to pro mě obrovská zkušenost, i přes všechnu kritiku, kterou jsem za svůj výkon schytal. Odvezl jsem si obrovskou dávku inspirace, motivace a pozitivní energie a myslím, že to je to nejdůležitější.

Martin Procházka

Věřím, že rok 2021 bude pro všechny soutěže lepší a Martinovi díky, že to nevzdal!!!!

Lenka Janyšová

9.11.2020, 9:05, 5 obrázků


obrázek 4376 obrázek 4375 obrázek 4374 obrázek 4373
obrázek 4372