Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Ztracené věci prý mají cenu stokráte větší

Ztracené věci prý mají cenu stokráte větší

Na začátku září se v Lidicích uskutečnilo slavnostní vyhlášení literárně – historické soutěže „Lidice pro 21. století“, na které byly pozvány i naše oceněné studentky, a to Anna Martincová (5. B), Tereza Novotná (5. B), Dorothea Kocandová (5. B), Lenka Jirgesová (8. B) a Zuzana Šaldová (8. B).
Zavzpomínejme na tuto jedinečnou událost prostřednictvím nejen Dorky Kocandové:
„Ačkoliv příběh Lidic patří k jedněm z těch známých drastických historických situací, jež má člověk potřebu už jen ze zvědavosti trochu více prozkoumat, tak já si i po tomto probádání stále připadala od události odpojena jakousi stěnou. Jak už to u dějin bývá, tak se holt nemůžeme do jistého času přemístit a prožít ho „na vlastní kůži“, pořád se mu však můžeme pokoušet malými kroky přibližovat. Pro mě tím krůčkem k období druhé světové války se určitě stalo napsání literární práce „Ztracené věci prý mají cenu stokráte větší“ (viz příloha).
Vyloženému skoku se pro mě rovnalo povídání s jedním z lidických dětí, které jako kdyby propojilo minulo s nynějškem. Starý pán mi po emotivním a dojemném poděkování za mou práci, již možná cítil jako jistý návrat za dávnými vzpomínkami, vyprávěl, jak by stačilo být o rok starší a mohl by stát na pomníku obětí vedle své sestry. Následnou návštěvu pietního místa mi předtím vyslechnuté vyprávění pozměnilo natolik, aby si tragédie zbořila oddělující stěnu od minulosti, a já si uvědomila, že to, co je pro nás nyní pouhou historií, nemusí být tak vzdáleno, jak si myslíme, že je.“

Výsledky:

I. kategorie

  • 3. Anna Martincová (5. B)
  • 4. – 21. Tereza Novotná (5. B)

Cena za nejlepší literární práci

  • Dorothea Kocandová (5. B)

II. kategorie

  • 4. – 21. Lenka Jirgesová (8. B) a Zuzana Šaldová (8. B)

Jiřina Doležalová

29.9.2021, 8:23, 5 souborů

Soubory ke stažení

Dorothea Kocandová.pdf594.3 kB215 stažení
Anna Martincová.pdf500.9 kB160 stažení
Lenka Jirgesová.pdf188.8 kB138 stažení
Tereza Novotná.pdf408.2 kB199 stažení
Zuzana Šaldová.pdf187 kB136 stažení