Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Škola / 75 let gymnázia

75 let gymnázia

Alespoň v omezené podobě jsme si připomněli letošní výročí 75 let od založení orlickoústeckého gymnázia. Program přímo ve škole jsme byli nuceni zrušit, ale zůstala nabídka alespoň zredukovaná. Z té se nakonec vše podařilo zrealizovat, byť nejistota panovala do poslední chvíle.

Díky významné finanční podpoře Města Ústí nad Orlicí jsme u příležitosti školního výročí vydali tematickou brožuru propagující naši činnost a mapující největší změny ve škole za posledních 5 let, rovněž jsme mohli pořídit virtuální prohlídku školy, která je přístupná ze školního webu.

Program v Malé scéně byl zahájen v pátek 27. 11. 2021 vernisáží výstavy fotografií a dalších výtvarných děl týkajících se našeho gymnázia. O správnou hudební atmosféru se postarala úžasným výkonem houslistka Ester Kellerová ze septimy, jež přednesla dvě skladby od J. S. Bacha. Výstavu uvedla a představila její iniciátorka a realizátorka Dita Motlová.

Velkoformátové fotografie zachycující naši nově opravenou budovu včetně zajímavých detailů vznikaly při semináři informatiky pod vedením pana učitele Drahomíra Vrby. Život ve škole pak přibližují reportážní fotky z hodin. Sadu fotografií doplnily povedené záběry Katky Krajové a zimní momentky paní knihovnice Jany Vosykové. Kromě fotografií jsou na výstavě k vidění výtvarné projekty Škola podle Hundertwassera, který vedla paní učitelka Kateřina Kollertová, a rovněž projekt studentek Anety L. Kohlové a Moniky Filipové ztvárňující všední den a útrapy studentstva. Nechybí ani série grafik od žáků 6. B vytvářených pod vedením Dity Motlové. Po skončení výstavy v Malé scéně se díla přemístí do budovy gymnázia, kde nás budou těšit i v příštích týdnech a měsících.

Na vernisáž navázala beseda Jiřím Saňákem, fotbalovým trenérem. Atmosféru současných dní poznamenal fakt, že na poslední chvíli i náš host upadl do karantény a beseda se odehrávala prostřednictvím videopřenosu. Ani to však nerozhodilo moderátory Václava a Kryštofa, kteří směřovali hodinovou besedu převážně k trenérské činnosti. Zajímala je Saňákova cesta k této profesi, láska k prostředí fotbalu, zkušenosti s trénováním v klubech domácích i zahraničních, slavných i místních. Posluchače určitě zaujaly vzpomínky na práci trenéra v Íránu. Řeč přišla i na léta studentská strávená na ústeckém gymnáziu.

Sobotní odpoledne nabídlo povídání s medikem Petrem Janotou, spoluzakladatelem neziskové organizace EMOTER přinášející lékařskou péči do odlehlých venkovských končin Ugandy. Líčení dobrovolnické činnosti doprovázené autentickým fotografiemi všem přítomným přiblížilo prostředí i atmosféru vzdálených končin, v nichž život funguje přece jen o dost jinak, než v našem „vyspělém“ světě. Děkujeme Petrovi za krásnou besedu i za jeho bohulibou činnost.

Z Ugandy jsme se přesunuli do Spojených států za naším septimánem Matějem Bednářem, který získal roční studijní stipendium v programu FLEX a od srpna pobývá v Texasu. Moderátorka Katka Krajová s Matějem vedla podnětný a výborně připravený videorozhovor týkající se Matějových čerstvých zkušeností z amerického prostředí, došlo na porovnávání nejen školních rozvrhů, zvláštností v kultuře i prostředí kolem jeho města. Potěšily i drobnosti, třeba, že v místním marketu jsou k dostání původem naše koláče. O Matějovi jsme se též dozvěděli, že byl ve škole vyhlášen studentem měsíce. Blahopřejeme.

Program druhého dne vyvrcholil divadelním představením Martina McDonagha Osiřelý západ, které sehráli naši absolventi Kuba Musil, Jirka Procházka, Honza Pražák a Bára Čápová pod vedením a v režii Lenky Janyšové. Téměř hodinu a půl trvající představení bavilo publikum tragikomickým dějem plným absurdních situací a podivuhodnými hereckými výkony, za které by se nemuseli stydět ani profesionálové.

Připomínku 75 let Gymnázia Ústí nad Orlicí završil hudební doprovod nedělní bohoslužby v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Pěvecký sbor Vox coloris nacvičil Truvérskou mši Petra Ebena. Přes obtíže s karanténami se zpěvákům podařilo pod vedením Václava Motyčky a Lenky Barvínkové dovést dílo k realizaci a obohatit tak děkovnou bohoslužbu první neděle adventní.

Marek Hoffmann

24.11.2021, 8:04, 10 obrázků


obrázek 4616

Vox_coloris

obrázek 4615

Vox_coloris

obrázek 4614

Osiřelý_západ

obrázek 4613

Osiřelý_západ

obrázek 4612

Beseda_M_Bednář

obrázek 4611

Beseda_P_Janota

obrázek 4610

Beseda_J_Saňák

obrázek 4609

Výstava

obrázek 4608

Výstava

obrázek 4598