Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Den studentstva ve 4. B

Den studentstva ve 4. B

I když nebylo možné vzhledem k současné situaci realizovat oblíbený projektový den, ve kterém probíhají u nás ve škole tradičně kulturní, vzdělávací i společenské akce, neodradilo nás to od alespoň malé třídní varianty.

V pátek 19. 11. jsme se sešli ve škole (mnozí i v dobovém oblečení) a alespoň komorně oslavili Den studentstva.

Zahájili jsme interaktivní návštěvou virtuální výstavy Národního muzea Sametová revoluce: Říká se jí sametová. Poté jsme se podívali na krátký hraný film, který nám poutavou formou přiblížil historické události, ale i pocity obyčejných lidí.

Dále jsme využili program s pracovními listy ze stránek České televize na téma Sametová revoluce, konspirační teorie.

Následně jsme vyrazili do ulic Ústí nad Orlicí, kde jsme obešli v symbolickém lidském řetězu, tak jako v roce 1989, tehdejší vládní budovy. U nich jsme se zastavovali a připomínali si z dobových materiálů, co se bezprostředně po 17. listopadu 1989 dělo přímo v Ústí nad Orlicí. Za poskytnutí dobového materiálu a historického výkladu děkujeme kolegyni Martině Kodytkové.

Po návratu do školy jsme si povídali, jak tuto dobu prožívaly jednotlivé rodiny. Studenti měli za úkol se předem zeptat ve svých rodinách, jak na konec roku 1989 vzpomínají. Kdo chtěl, o své rodinné vzpomínky se s námi podělil. Poté jsme zhlédli další díl hraného filmu, který se zaměřoval na dny bezprostředně po demonstraci.

Celý projektový den jsme zakončili dokumentem od Olgy Sommerové Studentské revolty.

Jsme rádi, že se nám společně ve škole podařilo připomenout si klíčové listopadové události zase v trochu jiné podobě i v této ne příliš příznivé době.

Hana Blaško

26.11.2021, 12:33, 9 obrázků


obrázek 4625 obrázek 4624 obrázek 4623 obrázek 4622
obrázek 4621 obrázek 4620 obrázek 4619 obrázek 4618
obrázek 4617