Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Exkurze dějepisného semináře

Exkurze dějepisného semináře

V týdnu, ve kterém jsme si připomínali 80. výročí atentátu na Heydricha, vyrazili studenti dějepisného semináře na exkurzi do nově vybudovaného památníku Zámeček v Pardubicích.

V Památníku Zámeček v Pardubicích byla nedávno otevřena nová moderní expozice ve výjimečném podzemním prostoru. Expozice přibližuje tragické události jara 1942, kdy zde nacisté popravili 194 lidí. Nejmladší dívce Helence bylo jen 15 let a mezi oběťmi byli i dva občané Ústí nad Orlicí – pan Václav Hrdina a jeho manželka (tehdy těhotná) Zdenka Hrdinová.

Viděli jsme autentické dokumenty a předměty, fotografie obětí i zločinců a materiály z archívů. Památníkem nás velmi fundovaně a zaníceně provázela paní Eva Kubelková. Multimediální expozice zprostředkovala nejen informace, ale především vlnu emocí a otázek. Zároveň jsme si uvědomili, že atentát a heydrichiáda se velmi výrazně dotkly také kraje, v němž žijeme.

To nám pak potvrdila i další výstava na Pernštýnském náměstí – Hrdinové v pozadí, kde jsme se dozvěděli o konkrétních osudech lidí, kteří se podíleli na odboji.

Lenka Pražáková

1.6.2022, 12:59, 7 obrázků


obrázek 4955

Kde jinde začít exkurzi, než u sochy Jana Pernera, stavitele železnice z Ústí do Pardubic

obrázek 4954 obrázek 4953 obrázek 4951
obrázek 4950 obrázek 4949 obrázek 4948