Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Škola / Bohaté 1. medobraní 2022

Bohaté 1. medobraní 2022

Odkvět řepky olejné signalizuje včelařům v naší oblasti, že nadešel ten správný okamžik uskutečnit první medobraní sezóny. Naše školní včelstva shromažďují své zásoby převážně z jiných zdrojů (jarní květiny a ovocné stromy okolních zahrad), přesto „fčelaříci“ našeho gymnázia nedočkavě sledují, až žlutá barva z okolních polí zmizí a půjde se vytáčet.

Ten dlouho očekávaný okamžik nastal přibližně před týdnem. Na neděli 5. 6. 2022 byla svolána výjimečná schůzka věnovaná prvnímu letošnímu medobraní. Počasí nám přálo, již od rána bylo hezky teplo a slunečno. To se vždy hodí, protože velká část včel je mimo úly a věnuje se více sběru potravy a méně včelařům. Také počet pomocníků byl poměrně velký (i když to u medobraní není překvapením). Tudíž se není divit, že nám šla práce pěkně od ruky.

Vyjmout plásty z medníkových nástavků, sklepat z nich a omést včelky a šup s nimi do přepravních beden. V nich poté plásty přesunout do improvizované medárny v koupelně u tělocvičny a zde je postupně zbavit voskových víček. Takto připravené plásty vytočit pomocí ručního medometu. Pak už jen naplnit tekutým zlatem sklenice a je to. Tedy až na min. hodinový úklid všeho vybavení a koupelny, jež jsou tradičně upatlané od sladké šťávy.

Celý proces vytáčení prvního medu trval cca 5 hodin, ale odměna letos stála rozhodně za to. Z pohledu medného výnosu se jednalo o rok rekordní a naši „fčelaříci“ si tak domů odnesli dvojnásobnou výslužku oproti předchozím rokům. Vedoucí kroužku pak byl navíc odměněn skvělým pocitem z toho, kolik toho naši „fčelaříci“ již umí a jak hezky spolu dokáží spolupracovat. Zdá se, že v případě potřeby by byli schopni si s medobraním poradit již sami.

Děkujeme našim včelkám za jejich píli a slibujeme, že se za to o ně budeme i nadále pečlivě starat. Náš dík patří také štědrému sponzorovi p. Dostálkovi z včelařské prodejny v Ústí nad Orlicí a všem našim příznivcům a podporovatelům, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout.

Za včelařský kroužek „Fčelaříci Ústí nad Orlicí“

přítel Jarda Kumpošt

8.6.2022, 11:34, 5 obrázků


obrázek 4982 obrázek 4981 obrázek 4980 obrázek 4979
obrázek 4977