Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Gymplácké vesmírné dobrodružství

Gymplácké vesmírné dobrodružství

Spolek Czech Rocket Society letos pořádal druhý ročník raketové soutěže Czech rocket challenge. My jsme se jakožto středoškolští studenti z několika škol rozhodli dát dohromady tým a soutěže se zúčastnit. A tak vznikl tým Space Carrots. Během nespočtu online schůzek a dvou offline setkání se nám povedlo vytvořit raketu s tělem z uhlíkových vláken nesoucí jméno galského hromovládce, Taranis.

Přípravy vyvrcholily 9. 6. 2022, kdy jsme se sešli, celou raketu zkompletovali a otestovali všechny systémy. Odhalili jsme mnoho nedostatků, které se nám ale podařilo poměrně bez problémů odstranit. Do noci jsme ladili funkčnost a nad ránem jsme se asi tři hodiny vyspali, poté už byl čas vyrazit.

V pátek 10. 6. 2022 jsme se dostavili na letiště Medlánky v Brně. Zaregistrovali jsme se a byl nám přidělen pracovní stůl. Zde jsme rozložili potřebné vybavení a dali se do práce, během níž jsme dořešili všechny menší zádrhely. Ovšem v závěru se objevil zásadní problém, servomotor nedokázal otevřít záchranný systém. Kvůli přetížení pravděpodobně došlo k poruše, takže jsme motor vyměnili, ale ani pak se systém neotevíral. Nakonec nám pomohl jeden z dalších týmů, který nám poskytl zbytek střelného prachu. Ovšem ani explozivní variantu jsme nestihli zprovoznit včas. Taranis neprošel safety checkem a my jsme jen sklesle čekali na vyhlášení výsledků ostatních.

Přestože možná nakonec celý náš projekt zní jako úplný neúspěch, opravdu tomu tak není. Naše raketa se v konstrukčním hodnocení v kategorii středních škol dostala na první místo, tím pádem jsme ani celkově neskončili poslední. Nakonec z toho jako zázrakem vzniklo 7. místo z 19 účastníků. Příští rok se lépe připravíme a věříme, že Taranis v2 bude ještě úspěšnější. Rádi bychom poděkovali všem sponzorům včetně našeho gymnázia. Další počínání Vesmírných mrkví můžete sledovat na instagramovém účtu @space.carrots.

Viktor Adámek

19.6.2022, 21:22