Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Historické zakončení historické soutěže
Historické zakončení historické soutěže
Konečně. Konečně po dvou a půl letech se zakončila divoká estrapáda minulého ročníku Dějepisné soutěže gymnázií na téma Evropy 1900–1939. Když jsem v listopadu 2019 jako žák kvarty vstupoval do soutěže, nemohl jsem tušit, jak s ní covid zamíchá. Že se krajské kolo neodehraje v březnu 2020, ale v červnu 2021 a ústřední kolo bude o rok posunuto na listopad 2021. A že na obou úrovních nakonec stejně půjde o online test. Když se tedy naše skupina ve složení Kryštof Marek (6. B), Lucie Hyláková (6. B) a Vojtěch Vaněk (8. B) v pondělí vypravila do Prahy, aby převzala svá ocenění, věděli jsme, že se za námi uzavírá kus historie.
Ráno jsme museli vstávat v pět hodin, abychom stihli vlak v půl sedmé. Tedy, jak kdo. Mně například stačilo, když mě rodiče vytáhli z postele v 6:04, potom, co byli vzbuzeni telefonátem od paní profesorky, že mě postrádá na místě, kde mě měla vyzvednout v 6:00. Po jednom z nejbleskovějších ran v mém životě jsem ale díky pohotovosti mých blízkých šťastně dorazil na nádraží.
Náš program v Praze byl nabitý. Nejdříve jsme byli uvítáni na ministerstvu zahraničí. Podívali jsme se do bývalého ministerského bytu a shlédli jsme na dvůr z okna, ze kterého osudnou březnovou noc roku 1948 spadl Jan Masaryk. Poté jsme navštívili arcibiskupský palác, kde nás uvítal dosluhující primas český Dominik Duka. Zatímco jsme upíjeli nabídnutý pomerančový džus, vykládal o svém vztahu k dějinám a své dlouhodobé snaze umístit v Praze sochu maršála de Gaulla.
Než jsme se přesunuli do Poslanecké sněmovny, před našimi zraky proběhlo na Pražském hradě střídání stráží. V budově dolní komory jsme předložili občanské průkazy, prošli bezpečnostním rámem, nasadili si na krk cedulku návštěvy a za odměnu nám paní Pekarová Adamová předala v malém salonku diplomy. A, jak jinak, knihu.
V době přestávky na oběd se naše skupina uchýlila do zahrady Valdštejnského paláce. Seděli jsme na lavičkách, ujídali z vlastních zásob a povídali si o studiu, stáří a zdražování energií. Ve tři hodiny odpoledne jsme zhlédli pražský orloj a slavné otáčení apoštolů.
Na naší poslední zastávce, pražském magistrátu, jsme se dozvěděli, že pan primátor Hřib před námi upřednostnil neplánované jednání s ministerstvem vnitra, a tak nám ceny, které pro nás byly nachystány, předala improvizovaně paní místostarostka. Nebudu vás napínat, jednalo se o knihu. Na rozdíl od Poslanecké sněmovny zde ale bylo připraveno drobné pohoštění.
Nakonec jsme obdrželi ceny od organizátorů soutěže. Na ulici, ale důstojně. Jakožto držitelé druhého místa jsme každý dostali pevný disk 256 GB a chromebook, podivnou syntézu notebooku a tabletu, která se však nehodí ani jako jedno z toho. To jsme ovšem zjistili až doma, a proto jsme se s pocitem uspokojení, že jsme za svou dvouletou usilovnou práci obdrželi notebook, mohli vydat na vlak.
Kryštof Marek (6. B)
28.6.2022, 7:53, 3 obrázky