Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Vítejte na procházce českou historií aneb Časoplet

Vítejte na procházce českou historií aneb Časoplet

Už slyšíš z dálky bzukot houslí, mocný hlas bas, ladnou melodii fléten? To volají k sobě zelené zahrady litomyšlské. Slyš je, kdos milovníkem klasické hudby. Nech unášet se operním zpěvem až tam do útrob Smetanova domu. A až struny, smyčce, paličky a dech historii slovo dají, budeš bezpečně vědět, že objevil jsi časoplet. Tak hleď na hrátky skromných kulis, na cesty štětců po plátnech, na herce s šaty bohatými, jejichž grimasy mohou vyprávět o síle, strachu, odvaze národa českého. V souhře malby, dramatu i zvuků si každý najde své.

Psal se 20. červen roku dvacátého třetího, když byla odvážná skupinka gymnazistů vytržena ze svých lavic a nastrčena do extrémních podmínek hromadné dopravy. Oděni ve formálu, jeden vedle druhého, v urputném boji s podnebím, vydali jsme se na nebezpečnou výpravu – již tradiční návštěvu Smetanovy Litomyšle. Místní chodníky nás přivítaly s takovým nadšením, že bylo obtížné se od nich odlepit. Zůstali jsme však odvážní a doplazili se za skličujícího horka alespoň k nejbližší zmrzlině. Snad jen díky ní jsme byli schopni dorazit ke Smetanovu domu. Po chvíli jsme již seděli na místech a vyčkávali.

Třikrát zazněla melodie, třikrát a víc ne! Ve dveřích se objevila postava. Postupovala za hlasitého potlesku k držákům na noty, táhnouc za sebou všemožné siluety vybavené od strunných po dechové nástroje. Ticho. Ze světla vykročil muž vstříc zbytku. Opět potlesk. Ladný pohyb dirigenta započal symfonii za nástupu herců a pěvkyň. Svět na divadelním jevišti dostal nádech života. A hle! Štětce zanechávají na plátnech svou trajektorií změť čar. Ta se formuje do obrazců. Tak tohle znamená komiksová opera! Skrz plátno vtrhne na scénu i Bruncvík a cesta do časů minulých národa českého pod názvem Časoplet může začít.

Jakub Hyhlík (7. B)

22.6.2023, 10:02, 2 obrázky


obrázek 5870 obrázek 5869