Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Jak se včelaří v Lanšperku

Jak se včelaří v Lanšperku

V pátek 6. 10. 2023 se naši gympláčtí včelaříci vydali na exkurzi do Lanšperku. V těsné blízkosti zříceniny hradu zde včelaří přítel David Plíva, jenž nám pomáhal při realizaci letošního ročníku krajského kola Zlaté včely.

Cesta na místo akce netrvala dlouho. Z autobusového nádraží v Ústí nad Orlicí jsme za 11 minut byli u vlakového nádraží pod Lanšperkem. Pak ještě cca 20 min. po lesních a obecních cestách a stanuli jsme na krásně zašitém včelařském stanovišti obklopeného druhově pestrými lesy a loukami.

Pan Plíva dorazil ve stejnou dobu jako my, a tak jsme se hned mohli pustit do představení jeho včelařského provozu. Dozvěděli jsme se, že je již 3 včelařskou generací v jeho rodině a většinu svých včelařských dovedností se naučil od svého dědy a otce.

Přítel Plíva včelaří na rámkové míře 39×24, která oproti našemu nízkonástavkovému Optimalu (42×17) vyžaduje odlišný způsob práce. Jedná se např. o zimování pouze v 1 úlovém nástavku a přidávání 1 (max. 2) velkých medníkových nástavků. Dále využívá pro rychlou kontrolu aktivity včelek zadní okénko úlu, plodiště odděluje od medníku mateří mřížkou a místo stropní fólie má u některých úlů strůpková prkénka. Z dalších zajímavých vychytávek lze zmínit např. také používání sušených chorošů místo troudu či odchov nových matek bez přelarvování, pouze s využitím vhodných plodových plástů.

Krásné počasí umožnilo, že se po teoretickém výkladu „šlo i do včel“. Tzn., že jsme s p. Plívou provedli rychlou kontrolu zazimování jeho včel. Následovala ochutnávka místních jablek a závěrečná diskuze ohledně dalších možností zpracování včelích produktů.

Myslím si, že naši první větší včelařskou exkurzi mimo Ústí nad Orlicí lze považovat za úspěšnou. Přestože náš úlový systém Optimal je v mnoha ohledech uživatelsky příjemnější, stále většina včelařů v České republice pracuje s klasickou mírou 39×24. Naši včelaříci tak získali základní představu, co včelaření v těchto úlech obnáší a v budoucnu bude volba systému pro jejich vlastní provoz jednodušší.

Jaroslav Kumpošt

9.10.2023, 8:10, 9 obrázků


obrázek 6022 obrázek 6021 obrázek 6020 obrázek 6019
obrázek 6018 obrázek 6017 obrázek 6016 obrázek 6015
obrázek 6014