Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Lyžařký výcvik 5.B

Lyžařký výcvik 5.B

Třída 5.B absolvovala lyžařký výcvik v Říčkách v O.h. ve dnech 12.-18.2.2012. Zpočátku krásné leč mrazivé počasí vystřídaly přívaly sněhu, takže lyžování bylo pestré a zajímavé.

  • FOTO 1.: II. družstvo lyžařů za asistence M. Chvátila při rozjíždění na Almě.
  • FOTO 2.: Snowboardové družstvo pod vedením J. Kumpošta na Zakletém.
  • FOTO 3.: Vrcholové družstvo běžkařů na Mezivrší.
  • FOTO 4.: Čekání na SKIBUS ve vánici u chaty.

Kateřina Martincová (5.B) vzpomíná…

Sobota 11.2.2012. Možná bych se měla zabalit, přemítám ráno. Přece nezmeškám vlastní lyžařský kurz! Podívám se na papír s instrukcemi. Odjezd 12.2.2012, sraz v 9:30 nad školou. Vskutku, po třech letech se naše třída (letos už 5.B) opět vydala do hor lyžovat a posbírat dech beroucí zážitky jako správní „lyžníci.“ Na co čekáme? Autobus naplněn sportovci i zavazadly. Směr Říčky v Orlických horách!

Čerstvý vzduch, jasná obloha, zasněžená chata Karosa. Takové uvítání si snad ani nezasloužíme. Po mírně chaotickém ubytování nás paní kuchařky pohostily a my mohli poobědvat. Omluvte mou děravou hlavu, už se nepamatuji, co se první den podávalo. Nepochybně ale všem chutnalo! Pan Kumpošt a pan Chvátil společně s paní Holubářovou (všichni samozřejmě naši kantoři) se postarali o zahájení kurzu a zásobili nás potřebnými informacemi. Postupně jsme je zavalovali dalšími a dalšími inteligentními dotazy, naše třída totiž ani jiné pokládat neumí (že, p. profesorko Pražáková? :-)). Po obědě nám byl věnován krátký čas na strávení vepřového plátku (vidíte, už jsem si vzpomněla!) a za půl hodiny hurá na Almu (sjezdovka vedle chaty Karosy). Po roztřídění lyžařů do dvou družstev a snowboardistů do jednoho (to teprv dalo námahu!) jsme si užívali postupného západu slunce a upraveného povrchu.

V pondělí se konala první výprava na běžky. Shodli jsme se na tom, že nám přinesla srandy kopec! Možná také modřiny a mokré zadky, na to se ale nikdo ptát nebude! Naučili jsme se tzv. klasiku, stromeček, ti zkušenější zvládli i bruslení, no a možná jsem nebyla sama, kdo se pokoušel o všechny tři techniky, avšak má snaha resultovala v komickou kombinaci, jak já říkám: „něco mezi tím“.

Ve středu, čtvrtý den, pro nás naši profesoři připravili volnější program, abychom si mohli „odfrknout“. Ti nejzmoženější zůstali na chatě, hráli společenské hry a odpočívali.

A pro ty plnější energie čekaly dvě procházky. Buďto s p. profesorem Kumpoštem kolem Říček, nebo s p. profesorkou Holubářovou do hlubokého sněhu. Tuto alternativu jsem však zvolila pouze já a mé dvě kamarádky. Náramně jsme si „dámskou jízdu“ užily, stejně tak jako druhá skupina jejich výlet. Nechyběla ani koulovačka či tvarování andílků.

Pomalu se blížíme k závodům, ještě před nimi ale přednáška pana Webera (našeho pana správce) o skialpových lyžích a sauna, kam se vydalo přibližně patnáct otužilců. Chvíle uvnitř a pak hup do sněhu. Jejich ráchání zachytil náš fotograf Pavel, v případě dotazů se tedy prosím obraťte na něj, bude mít radost.

Konečně ty slavné závody! Nejprve běžky. Někomu to jelo až příliš, někomu zas vůbec. Jiné běžky, jiné skluznice. Podmínky nám neumožnily soutěžit v obřím slalomu na černé sjezdovce, uskromnili jsme se tedy a vše zorganizovali na Almě. Výsledky můžete najít na našem ústavu.

Nerada bych hodnotila kurz za celý kolektiv, avšak já osobně jsem se každý den cítila příjemně znavena a užívala si večerní programy, nejvíce ty dva, kdy jsme hráli Aktivity. Každý si ale musí najít svá pozitiva a negativa. Děkuji tímto i profesorům za trpělivost a zodpovědnost. Další dík patří mým spolužákům za bezvadné zážitky, které budeme vyprávět třeba i svým dětem. Na lyžák se totiž prý vzpomíná celý život! Tak co, dáme pro velký úspěch v oktávě repete? Tak, určitě!!!

Miloslav Chvátil

28.2.2012, 23:39, 4 obrázky


obrázek 359 obrázek 358 obrázek 357 obrázek 356