Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Druháci, Pražáci!

Druháci, Pražáci!

Žákům třídy 2.A se naskytla skvělá příležitost rozšířit si znalosti o historii a kultuře našeho hlavního města. Dlouho očekávaná dvoudenní exkurze do Prahy ale nebyla zaměřena jen na prohloubení našich vědomostí; vždyť procházka po půvabné Praze dokáže nadchnout a potěšit každého návštěvníka (což nám často připomínaly i davy turistů z různých zemí světa).

Na ústeckém „hlaváku“ jsme se sešli 18. dubna. Plánovaný odjezd vlaku v 7:19 byl pro některé ospalce trochu časný (včetně mě ), ale nakonec celá třída odjela rychlíkem, v doprovodu p. prof. Kroulíkové a p. prof. Motlové, směrem k Praze. Za první den jsme toho ale stihli mnohem více než cestu vlakem a ubytování v Gymnáziu Jana Patočky, které nám na exkurzi zařídilo nocleh.

Prohlídka historického centra stověžaté Prahy byla určitě pro každého přínosem a zážitkem. Na „Staromáku“ nás svým výkladem obohatil a pobavil David, na Karlově mostě Ondra a před Pražským hradem Verča.

Po dlouhé pouti městem bolely většinu z nás nohy, a to byla na pořadu dne ještě jedna, kulturní, výprava. Ale představení „Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!!“ Divadla na Vinohradech jsme brali spíše jako odměnu. Skvěle obsazený muzikál jsme pozorovali až z druhého balkónu, což mělo za následek zapůjčování kukátek, ale i bez nich jsme viděli vše podstatné. Spát jsme šli tedy se spokojeným úsměvem na tváři, i když někteří z nás si to dlouho neuvědomovali, takže usnout bylo už těžší.

Druhý den jsme se vydali přes Staroměstské náměstí, často námi navštěvované při rozchodech, poté luxusní Pařížskou ulicí až k Židovskému městu v Josefově. Zde se nás ujal průvodce, který dokázal vykládat mnoho důležitých informací, přesto srozumitelnou a zábavnou formou. Navštívili jsme hned několik židovských synagog, ale jedna z nich, Španělská synagoga, oslovila velkou část z nás, neboť byla bohatě zdobená. Při vstupu do Staronové synagogy si museli všichni muži a chlapci nasadit nějakou pokrývku hlavy nebo zapůjčenou kipu (jarmulku), protože i v dnešní době se zde konají obřady.

Po obědě jsme nasedli do vlaku a probírali a hodnotili exkurzi. Snad všem se líbila, ale každý již očekával příjezd domů. Choceňáci a jim příbuzní vystoupili už o zastávku dříve, ale my jsme vítězně protrhli cílovou pásku až v Ústí.

Tomáš a Vít Richterovi za celou třídu 2.A

30.4.2012, 9:03, 6 obrázků


obrázek 400 obrázek 399 obrázek 398 obrázek 397
obrázek 396 obrázek 395