Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / První přímá volba prezidenta České republiky 2013

První přímá volba prezidenta České republiky 2013

Studenti ústeckého gymnázia si v týdnu 7. – 18.1. 2013 mohli vyzkoušet přímou demokracii v praxi. Konkrétně jednu její nezbytnou část, a to svobodné a tajné volby. Vzhledem k tomu, že letos si občané České republiky mohli poprvé vybrat hlavu státu sami v přímých volbách (11.-12. 1. 2013), připravili jsme pro naše studenty v rámci výuky ZSV (základy společenských věd) a VO (výchova k občanství) jakousi simulaci této přímé prezidentské volby.

Všichni oprávnění voliči (tedy všichni, kteří přišli) byli nejprve krátce seznámeni s jednotlivými kandidáty a s průběhem a pravidly volby (voliči se dozvěděli mimo jiné to, že mohou odevzdat i neplatný hlasovací lístek). Potom proběhla samotná volba: studenti na hlasovací lístek napsali jméno svého kandidáta a lístek vhodili do urny. Po ukončení voleb zasedla tříčlenná volební komise z řad studentů, která všechny hlasy sečetla a oznámila výsledky.

Ve většině tříd by bylo nezbytné ještě druhé kolo, neboť v nich žádný kandidát nezískal nadpoloviční většinu hlasů, bohužel z časových důvodů se v některých třídách toto druhé kolo nekonalo, přestože by bylo náležité.

V následujících přehledech a grafech se můžete podívat na to, jak si vedli kandidáti v jednotlivých třídách (což jsou ekvivalenty k volebním okrskům) i v celé škole. Najdete zde i tabulku s výsledky 2. kola ze tříd, kde se uskutečnilo.

Magdaléna Kovářová

13.1.2013, 13:15, 1 soubor

Soubory ke stažení

Studentské prezidentské volby 2013.pdf1123.8 kB2838 stažení