Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Svět bez pravidel - práce třídy 1.B

Svět bez pravidel - práce třídy 1.B

Každý z nás jistě zná ten pocit, kdy ho svazuje nějaké to pravidlo, které mu právě není po chuti. Kdo z nás někdy neuvažoval o jízdě vlakem „načerno“? Komu se chce každý den čistit zuby? Koho baví zdravit učitele na chodbě? V podobném výčtu by se jistě dalo ještě dlouho pokračovat.

Spolu se žáky 1.B jsme ale při výuce občanské výchovy zjistili, že lidé ve svém životě pravidla potřebují. Pomáhají nám nastolit řád, pomáhají nám vycházet s ostatními lidmi, někdy nám mohou dokonce zachránit život.

Aby si každý tuto skutečnost mohl objevit sám pro sebe, dostali žáci na první pohled jednoduchý úkol – ztvárnit, jak by svět vypadal bez pravidel, a to buď slovně, nebo pomocí obrázku. Na první pohled snadné zadání se po delší úvaze začíná jevit složitěji: jen stěží si dovedeme představit realitu, ve které by neplatila vůbec žádná pravidla, ani v rámci rodiny, silničního provozu, nakupování atd.

Primáni se však s úkolem poprali. A já věřím, že se poprali, jak nejlépe mohli. (Provedla jsem jen drobné korektury pravopisu.) Některé výtvory jsou esteticky zdařilejší, propracovanější, najdeme v nich víc detailů, ale i výtvory o něco slabší mají své kouzlo, vyjadřují autorův pohled na svět, představují jeho rámec pravidel, jejichž zrušení by tvůrce ve svém životě zaregistroval. Z toho důvodu děkuji všem žákům, kteří se do úkolu pustili, a přeju jim, aby jim pravidla život spíš usnadňovala.

V tomto materiálu jsou pouze psané práce žáků, obrázky jsou ke zhlédnutí na stránkách gymnázia.

Magdaléna Kovářová

27.2.2013, 14:34, 14 obrázků, 1 soubor

Soubory ke stažení

Svet_bez_pravidel.pdf620.6 kB4272 stažení

obrázek 607

Buryšková

obrázek 606

Briolová

obrázek 605

Beranová

obrázek 604

Nováková

obrázek 603

Lehká

obrázek 602

Leschinger

obrázek 601

Procházka

obrázek 600

Boháčová

obrázek 599

Přibyl

obrázek 598

Jaroš

obrázek 597

Kužílek

obrázek 596

Marek

obrázek 595

Malinková

obrázek 594

Hortlíková