Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / Australané podruhé v Ústí nad Orlicí

Australané podruhé v Ústí nad Orlicí

V pátek 30. dubna 2007 naše gymnázium přivítalo 40 studentů a 7 pedagogů ze střední školy Ringwood Secondary College v Melbourne. Přijeli se svou hudebně taneční show o historii Austrálie a Melbourne. Byla to již druhá návštěva (první v roce 2004) a stala se součástí světového turné 2007 po šesti zemích světa. (Nový Zéland, Kanada, Anglie, Francie, Česká republika a Thajsko).

Australští studenti byli ubytováni v rodinách našich studentů. V sobotu měli individuální program v rodinách a od 17 hodin jsme se všichni sešli v hudební škole na vynikajícím koncertu Black Bandu pod taktovkou pana Černého.Vystoupení českých muzikantů mělo obrovský ohlas. Poté jsme si užili legraci při nácviku typického australského „bush dance“.

Neděle patřila výletu po krásných místech Orlických hor – na Šerlich, Zemskou bránu, Neratov, České Petrovice a Pastviny. Počasí přálo a Australané si připsali symbolickou návštěvu další země – „jednou nohou v Polsku“.

V pondělí jsme hosty přivítali ve škole, provedli je naší krásnou budovou a pak už následovala tři divadelní představení v Roškotově divadle. Jedno pro školy, druhé pro naše gymnázium a třetí pro veřejnost. Podívaná to byla skvělá, s živým orchestrem na jevišti a zajímavými pěveckými a tanečními výkony. Rozuměl každý, protože průvodní slovo vypravěče bylo přeloženo do češtiny a prezentováno dvěma ústeckými gymnazisty.

Velkým zážitkem pro celou skupinu bylo přijetí starostou, panem Richardem Peškem, na ústecké radnici a jeho působivý projev. Hosté si odnesli na památku dárky připomínající náš region.

Čtyřdenní pobyt rychle utekl a v úterý nastalo velké loučení. Australané odjeli do Prahy, kde strávili celý den prohlídkou pamětihodností. Večer odlétali do Thajska.

Ohlas našich studentů na australské kamarády byl velmi pozitivní a věřím, že navázaná přátelství přetrvají i do budoucna.

Já osobně jsem obdivovala precizní organizaci celého turné, výborné divadelní vystoupení, obrovskou disciplinovanost studentů a snahu pedagogů poskytnout svým žákům maximum informací a vysvětlení o životě u nás v minulosti a dnes.

Celé turné s lehkostí a úsměvem připravil a vedl pan Robert Motton. Jedním z pedagogů byl i pan Phillips, ředitel Ringwood Secondary College, školy čítající 1400 studentů a 110 pedagogů.

Velký dík patří kolegyni Lence Janyšové za obrovskou pomoc při zajišťování propagace a přípravy Roškotova divadla pro vystoupení.

Maria Kuběnková, vedoucí projektu

7.5.2007, 10:35