Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Sport / Gympl zasvěcený šachu

Gympl zasvěcený šachu

Vánoční turnaj gymnázia v šachu, 16.12.2013

Tradiční akce, která se už na gymplu hraje nějakých patnáct let, tentokrát neproběhla až v posledních dnech školního vyučování, ale již v pondělí. Zároveň se totiž konal turnaj ve florbalu, takže když už má být výuka rozbitá, ať je to najednou. Mnozí si horkotěžko vybírali, někteří stihli dokonce obojí s přebíháním tam a zpátky.

Rekordních 48 účastníků z roku 2010 tedy překonáno nebylo, chyběli mj. Kubišta, Johnovi, Lukáš Paukert, přesto je 37 hráčů pěkná účast a kvalita rozhodně nebyla špatná.

Turnaj měl 9 kol, švýcarským systémem, 2×10min + 2s/tah. V knihovně, kde byly umístěny přední desky, se hrálo korektněji, v 1.B vládla divoká atmosféra plná hecování, kibicování a úsměvných nekorektností. Zaznamenal jsem tam mj. partii v disciplíně advanced chess, kde oba hráči po vzájemné domluvě používali program v mobilu a rozhodovala vlastně jen rychlost, s jakou byli (spíše nebyli) schopni tahy přenést na desku.

Šachy jsou kouzelné v tom, jak zcela mažou věkový handicap – nedovedu si vybavit jinou disciplínu, kde primán na hlavu porazí maturanta … Mnozí mladí se skutečně předvedli, např. v posledním kole hráli na prvních třech deskách hned čtyři!

Turnaj řídila Katka Šmajzrová (7.B), která vše bezchybně připravila už doma. SRS uhradilo drobné ceny pro celou polovinu účastníků.

Závěrečné pořadí přineslo známá jména, vyhrál jsem jen nejtěsněji před Vaškem Grundmanem (3.B), následovali favorizovaní maturanti Mareš a Jániš (8.B). Nejlepší dívkou byla sedmá Veronika Šmajzrová (1.B!), nejlepším z neaktivních hráčů osmý Jan Václavek (6.B), nejlepším z hráčů, kteří nikdy závodně nehráli, třináctý Roman Šafář (4.A).

Jako každý rok jsem se na konci otázal, proč těch skoro čtyřicet hráčů nechodí do kroužku a nehraje za oddíl; možnost zahrát si mají třeba už 23.12. ve Svitavách.

Martin Šmajzr si dal práci a spočítal, jaké by z turnaje vyšly výkonnostní třídy, kdyby se hráči nechali registrovat: 3.VT: Jan Václavek, Michal Šmajzr, Jan Kašpar. 4.VT: Petr Jergl, Jan Pipek, Roman Šafář, Jiří Škorpil, Marek Fogl, Marek Dobeš, Tomáš Beneš, Jan Kleisl. To už je důvod pustit se do toho, ne?

Odkaz na výsledky: zde

Pavel Holásek

18.12.2013, 8:32, 12 obrázků


obrázek 1031 obrázek 1030 obrázek 1029 obrázek 1028
obrázek 1027 obrázek 1026 obrázek 1025 obrázek 1024
obrázek 1023 obrázek 1022 obrázek 1021 obrázek 1020