Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / Lycée Bitche

Lycée Bitche

Pokud se rozhodnete studovat na Gymnáziu v Ústí nad Orlicí a zároveň se vedle angličtiny budete věnovat i jazyku francouzskému, je téměř jisté, že dostanete možnost podívat se do Francie. 14. – 21. října 2006 se uskutečnil už šestý výměnný pobyt, kterým jsme oplatili Francouzům z lotrinského Bitche jejich jarní návštěvu z minulého školního roku.

Program byl, ostatně jako na každé výměně, pestrý. Kromě prohlídky místní Citadely jsme také zavítali do bunkru, jenž byl součástí Maginotovy linie, prohlédli si zbytky galorománských lázní (koupat by se tam ale vážně už nedalo, navíc v říjnu…), a dokonce jsme měli spatřit i světoznámou princeznu, jejíž hrob ze 4. st. př. Kr. byl nalezen nedaleko odtud. Bohužel sádrová imitace a kopie šperků nás trochu zklamaly.

S našimi francouzskými „korespondenty“ jsme také navštívili Štrasburk, který je vzdálen asi 90 kilometrů jižně od Bitche. Pověstný Evropský parlament se nachází více než tři kilometry od centra, tudíž jsme se soustředili na historické památky. Majestátně se tyčící gotické katedrály Notre-Dame by si zajisté nebylo možno nevšimnout, ovšem mlha, jako by se rozhodla neodhalit krásy tohoto monumentu, až do samého poledne pohlcovala jeho vysokou věž. Uvnitř nám vše vynahradil orloj, jenž se však ukázal být jen napodobeninou toho originálního ze čtrnáctého století. Nevadí, už jsme si zvykli… Dobrou volbou byla také procházka malebnou čtvrtí Petite France, vinoucí se podél řeky Ill. Někteří se ovšem dali zlákat i jinými zajímavými místy a jako praví zvídaví turisté tyto hospůdky uvnitř důkladně prozkoumali….

Zřejmě jako první ústečtí gymnazisté jsme se v rámci programu podívali do zábavního parku na západě Německa Europa Park. Čekaly nás tu nástrahy v podobě záludných horských drah, strašidelných zámků, opravdu rychlých kolotočů a mnoha jiných atrakcí. Nutno říci, že pro některé byl park nejlepším zážitkem celého pobytu, po absolvování extrémně prudké horské dráhy nazývající se Silver Star to ovšem mnozí možná cítili právě naopak.

Účelem celé návštěvy bylo samozřejmě poznat francouzské rodiny, jejich zvyky a tradice, odlišnosti našich společností. Ochutnali jsme speciality lotrinské kuchyně, v bytech jsme se nezouvali a mluvili jsme francouzsky. No, spíše jsme se snažili a někteří to nakonec vzdali, jen ať si Francouzi tu angličtinu (nebo češtinu?) procvičí! Samozřejmě jsme také zjistili, že leccos má francouzská i česká rodina společné. Ano, i Francouzi jedí příborem, mladí mají ten „nepěkný zvyk“ chodit s přáteli do hospody… A kdybyste si přeložili, o čem se to vlastně tou francouzskou hatmatilkou baví, zjistili byste, že se zajímají o stejné věci a mají podobné starosti a radosti jako my.

Ester Hubená

22.10.2006, 20:10, 4 obrázky


obrázek 49 obrázek 48 obrázek 47 obrázek 46