Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Exkurze do Terezína

Exkurze do Terezína

6. prosince jsme my, žáci 7.B a 3.A, navštívili Terezín, město v severních Čechách. Tato výprava nám oživila historické skutečnosti, které se dovídáme od učitelů dějepisu, a také přispěla nějakými novými informacemi, především z dob holocaustu. I když se události z období druhé světové války staly hlavním předmětem naší exkurze, zašli jsme i do hlubší historie, neboť Terezín nechal postavit Josef II. v 18. století jako pevnost, jež měla původně sloužit na obranu Rakouska proti Prusku.

Po krátké přednášce jsme se vydali do pravoúhlých ulic terezínského ghetta. Paní průvodkyně nás řádně provedla po celé obci a svým výkladem nám přiblížila důležitá fakta. Zkažená potrava, nemoci, špína, přísná pravidla a zákazy, tak vypadal běžný den židovského občana. Na konci prohlídky jsme se ocitli na hřbitově, který se rozprostíral kolem krematoria, kde se lidé spalovali.

V odpolední části programu jsme se podívali na Malou pevnost, která leží trochu mimo město. Zde se nacházelo vězení pro válečné zajatce, kde si za první světové války odpykával svůj trest i Gavrilo Princip, jenž v Sarajevu spáchal atentát na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. V době druhé světové války sem pražské gestapo přesunulo své věznice.

Domů jsme se vrátili sice trochu promrzlí, ale zato plni dojmů a nových poznatků.

Petra Čermáková (3.A), foto: Marťa Drymlová (3.A), Jana Vosyková

6.1.2014, 8:25, 9 obrázků


obrázek 1051 obrázek 1050 obrázek 1049 obrázek 1048
obrázek 1047 obrázek 1046 obrázek 1045 obrázek 1044
obrázek 1043