Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Výstava Berlínská zeď

Výstava Berlínská zeď

Často slyšíme, že současní studenti znají lépe husitské války a Karla IV. než moderní dějiny 20. století. K tomu, aby to nebyla pravda, přispěla – samozřejmě kromě výuky v hodinách dějepisu – výstava Berlínská zeď.

Šlo o putovní výstavu, kterou vytvořilo s finanční podporou Evropské unie Občanské sdružení PANT. Výstava putuje školami celé České republiky, v týdnu od 31. března do 4. dubna 2014 byla k vidění na chodbách našeho gymnázia.

Na 12 panelech, velmi přehledných a poutavých, jsme se seznámili s politickou situací po druhé světové válce, problémy rozděleného Německa a důvody stavby berlínské zdi. S největším zájmem se setkaly panely informující o technickém a bezpečnostním zajištění zdi a o mnoha nejrůznějších útěcích. Závěrečné panely se pak věnovaly pádu berlínské zdi jako symbolu pádu komunismu. Nechyběly ani záběry Prahy plné trabantů a stanů na zahradě německého velvyslanectví v létě roku 1989.

Studenti si výstavu prohlíželi nejen v rámci výuky, ale mnozí i po ní. Většina z nich byla překvapená, že tak obludná stavba mohla nejen vzniknout, ale také vydržet po desetiletí. Zaujaly je hlavně osudy lidí, jimž zeď ze dne na den navždy život změnila nebo dokonce vzala.

Jsme rádi, že výstavu navštívili i žáci 9. tříd ze Základní školy Komenského. Taky doufáme, že po loňské výstavě o Pavlu Tigridovi a po té letošní, k nám příští rok doputuje další s podobně zajímavou tématikou.

Lenka Pražáková

4.4.2014, 11:27, 4 obrázky


obrázek 1146 obrázek 1145 obrázek 1144 obrázek 1143