Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studenti / Seznamovací kurz primy

Seznamovací kurz primy

Letošní školní rok přinesl novinku nejen pro studenty primy, ale i pro jejich učitele. Tou novinkou byl třídenní seznamovací kurz primy.

Primáni se sešli na gymnáziu z mnoha základních škol v Ústí nad Orlicí i okolí, a tak pro ně byla nová škola, učitelé i spolužáci. Kurz měl pomoci vyrovnat se se všemi těmito změnami a seznámit se. Jací budou ti, se kterými budou donedávna děti, teď studenti, trávit dalších osm let?

Ve dnech 12. – 14. září 2007 jsme všichni odjeli do Říček v Orlických horách. Všichni – to znamená 31 primánů a s nimi Lenka Pražáková, Lenka Pešková a Petr Falta. Ubytování a stravování jsme měli zajištěno v chatě Perla.

Program třídenního kurzu byl bohatý a náročný.Už cesta z Rokytnice v Orlických horách do Říček, na které nás provázel vytrvalý drobný déšť, byla zkouškou odolnosti. Středeční odpoledne jsme pak strávili vycházkou, na které se studenti učili pracovat s mapou a buzolou. Ve čtvrtek na nás čekala horská túra, naštěstí v ještě chladném, ale už slunečném počasí. Z Komářího vrchu jsme pokračovali Jiráskovou cestou až na Pěticestí a odtud kolem nové lanovky na Zakletém vrchu do Říček. Sjezdovky, které tak dobře známe, vypadaly najednou úplně jinak a jindy rušné místo plné lyžařů bylo oázou klidu.

Spolykané kilometry se projevily na chuti k jídlu a únavě, ale odpoledne bylo zase nabité. Vylosované trojice dostaly mapu a buzolu a jejich úkolem bylo projít určenou trasu. Někteří to zvládli bravurně, někteří málem znovu došli až k lanovce, ale konec dobrý, všechno dobré, do chaty dorazili všichni.Poslední dopoledne jsme se prošli k lyžařskému areálu a obdivovali i nově otevřené lanové centrum.

Večery patřily zábavě v klubovně. Rozhodně ale žádná televize! Kvízy, puzzle, pantomima nebo různé hry sbližovaly víc než školní vyučování. Všichni se naučili jména svých spolužáků, ale zjistili také, co jsou zač nebo co umí. Už teď je jasné, kdo hýří temperamentem, kdo povede ostatní a kdo se podřídí. Poznali jsme, kdo je ochoten pomáhat a kdo se stará hlavně sám o sebe. Ani pak nebylo těžké vybrat si dva zástupce – mluvčí třídy.

Když jsme v pátek odjížděli domů (mnozí s rýmou, protože babí léto se nekonalo), věděli jsme nejen, jak pracovat s buzolou a zorientovat mapu, co je to „řopík“ a jak se odlišuje turistická značka od cyklistické. Hlavně jsme se skutečně seznámili a opravdu hodně poznali.

Náš seznamovací kurz byl sice zpočátku velkou neznámou, ale teď víme, že smysl má a svůj účel splnil výborně.

Mimochodem – objevili jsme i vtipálky mezi námi. Takže – proč si brát teplou bundu na hory? To je nesmysl. Vždyť přece vysoké hory jsou blíž slunci než nížiny, slunce je víc zahřeje a proto je na horách vždy tepleji :-))

Lenka Pražáková

15.9.2007, 17:46