Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Paraziti na ústeckém gymnáziu

Paraziti na ústeckém gymnáziu

V úterý 20. května bylo umožněno nejen nám, studentům biologického semináře, ale i ostatním zájemcům včetně kantorů, zúčastnit se velice zajímavé přednášky o parazitech.

Přednášející pan magistr a doktor Martin Kostka, který k nám přijel až z Českých Budějovic, se nám zprvu pokusil vysvětlit, jaké organizmy mezi parazity řadíme. Stanovil přesnou definici a zdůraznil, že ne veškerá stvoření, která škodí, lze za parazity označit. Jako vtipný příklad uvedl krávu. Tu bychom my, laici, taktéž mohli zařadit mezi parazity, jelikož žere trávu, čímž jí pochopitelně škodí, ale jeho tvrzením jsme byli vyvedeni z omylu.

Pan přednášející s sebou také přivezl na ukázku živé exempláře klíšťat obyčejných, a dokonce i klíšťat exotických. U klíšťat to ale nekončilo. Mezi lavicemi kolovaly i cizokrajné ploštice, jež svými půlcentimetrovými sosáky lačnily po naší krvi. Ještě, že se z té zkumavky nemohly dostat ven…

V další části prezentace jsme byli obeznámeni s velkým počtem různých parazitických stvoření. Od škrkavek až po tasemnice. A samozřejmě i s případnými problémy, které mohou tito tvorové způsobovat nejen zvířatům, ale i nám, lidem. Pro zajímavost uvedl pan Kostka svého známého, který svou zálibu v těchto parazitických organizmech bere tak vážně, že si sám v sobě pěstuje tři tasemnice jako své malé nerozlučné kamarády. Nepochopitelné!

Na závěr bychom chtěli říci, že nám bylo ctí účastnit se této obohacující přednášky. Všichni pečlivě poslouchali, a dokonce nikdo ani neusnul! Takže celou akci hodnotíme velmi pozitivně.

Petra Benáková, Eliška Kulhavá, Martin Lang (7.B)

25.5.2014, 13:28